BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Fitch leminősítheti az Egyesült Államokat

Az ázsiai, az európai és az amerikai tőzsdéken szerdán is kitartott az optimizmus, hogy hamarosan enyhül a kereskedelmi feszültség az Egyesült Államok és Kína között. A kétoldalú egyeztetéseket az eredetileg tervezettnél később, csak tegnap fejezték be, és helyi idő szerint estig semmit nem hoztak róla nyilvánosságra Pekingben. A Bloomberg értesülései szerint sikerült közelíteni az álláspontokat bizonyos területeken, például a mezőgazdaságot és az energetikát illetően, a keményebb kérdésekben azonban nem értek el haladást. Az utóbbiak közé tartoznak azok a strukturális reformok, amelyeknek a végrehajtását Washington követeli Pekingtől, valamint azok a garanciák, amelyek biztosítják, hogy Kína betartsa a vállalásait. A The Wall Street Journal úgy tudja, hogy az amerikai fél pontos menetrendet akar kikényszeríteni a kínaiaktól.

Ezeket a kérdéseket a hónap végére tervezett tárgyalásokon próbálják majd megoldani, amikor várhatóan Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi főképviselő találkozik Liu He miniszterelnök-helyettessel, Hszi Csin-ping elnök vezető gazdasági tanácsadójával. A befektetők optimizmusát erősíti, hogy a jelek szerint Donald Trump amerikai elnök egyre jobban szeretne megállapodást, hogy felpörgesse a pénzpiacokat. Az S&P 500 például 8 százalékot gyengült, amióta Trump és Hszi december elején megállapodott a 90 napos tűzszünetről a kereskedelmi háborúban. Trump egyre jobban aggódhat az immár huszadik napja tartó kormányzati leállás miatt is. A Fitch Ratings tegnap figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok elveszítheti AAA-s hitelminősítését az év folyamán, mert a leállás miatt nő a kormányzat eladósodottsága, emelkednek a kamatterhek és következésképpen a szövetségi deficit is. James McCormack, a Fitch adósminősítésekkel foglalkozó globális vezetője szerint a leminősítés akkor kerülhet szóba, ha a leállás március 1-jéig folytatódik. Ráadásul ekkor lép újra életbe a szövetségi hitelplafon is, amelyet Trump tavaly februárban függesztett fel. Ez azt jelenti, hogy a hitelplafon megegyezik majd az ország március 1-jén meglévő adósságával, ami becslések szerint eléri a 22 ezermilliárd dollárt.

A kormányzati leállás mintegy 800 ezer alkalmazottat, a szövetségi kormányzat negyedét érinti, Trump ugyanis nem egyezik bele a költségvetésbe, amíg nem kapja meg a pénzt a kongresszustól a mexikói határra építendő falhoz. Az elnök kedden este közvetített televíziós beszédében változatlanul 5,7 milliárd dollárt kért erre a célra, bár annyit engedett, hogy most már megelégedne acélkerítéssel is a betonfal helyett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.