BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az utolsó percig kongatták a vészharangokat

Nem várható, hogy jelentősen változik a font árfolyama a brit alsóház tegnap éjszakai, lapzártánk után tartott sorsdöntő szavazásának következtében. A gazdaságot sújtó bizonytalanság azonban a szavazás kimenetelétől függetlenül fennmarad.

A font visszacsúszott két hónapos csúcsáról a dollárral szemben, és a szokásosnál is jobban ingadozott tegnap, miközben a piacok a parlamenti szavazás eredményét várták. A brit alsóház lapzárta után voksolt az Európai Unióval tető alá hozott megállapodásról, és a piac nagyjából már korábban beárazta a kudarcot. A befektetők tegnap leginkább csak a szavazati arányokra vártak, amelyek alapján pontosabban megjósolható, mi következik, bár változatlanul túlságosan sokféle kimenetel lehetséges, és mindegyik komoly következményekkel jár.

A brit gazdaság szereplői is tovább kongatták a vészharangokat, hogy nyomást gyakoroljanak a képviselőkre. Az autógyártók és -kereskedők szövetsége ismét arra figyelmeztetett, hogy az egész ágazat és vele több százezer munkahely sorsa függ a döntéstől. „Katasztrofális következményekkel járna, ha egyetlen éjszaka alatt elvágnának bennünket a legnagyobb kereskedelmi partnerünktől” – hangsúlyozta Mike Hawes, a szervezet vezérigazgatója. Stephen Jones, a több mint háromszáz vezető brit pénzintézetet tömörítő UK Finance vezérigazgatója pedig egyenesen azt mondta a Channel 4 Newsnak,

hogy a megállapodás nélküli kilépés gazdasági és társadalmi katasztrófát okozna, az 1930-as évekbelihez hasonló válsághoz vezetne. Szerinte már maga a kilépési folyamat is csökkentette London szerepét, a Brexit után pedig nem lesz többé a pénzvilág egyik központja, a helyét Európában Frankfurt és Párizs veszi át. Az ország élelmiszer-ellátásában keletkező esetleges zavarokra figyelmeztetett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet is. Nagy-Britannia Koppenhága negyedik legnagyobb exportpiaca 7,8 százalékos részesedéssel, és a Dániából érkező élelmiszer, például a vaj és a bacon mennyisége negyedével eshet vissza megállapodás nélküli kilépés esetén.

Az Európai Unió nem próbálta befolyásolni a szavazást, a maga részéről folytatja a megállapodás ratifikálásának folyamatát. A maradó 27 tagállam folyamatosan hangsúlyozza, hogy lehetséges egy esetleges új egyezséget kötni, de csak akkor, ha az Egyesült Királyság hajlandó engedni olyan kérdésekben, amelyekhez eddig ragaszkodott, ilyen például a vámunióban maradás. Ha Theresa May egyszerűen csak újabb engedményeket akarna kicsikarni, arra kevés az esély – ezt tegnap ismét megerősítette Heiko Maas német külügyminiszter Strasbourgban. „Ha lett volna jobb megoldás, azzal már előálltak volna” – jelentette ki újságírók előtt. Tárgyalni lehet ugyan Londonnal, de jelentős módosításokról nem lehet szó a megállapodásban – tette hozzá. Angela Merkel szóvivője is cáfolta a brit The Sun című napilap értesülését, amely szerint a kancellár biztosította Mayt, hogy az EU kész további engedményekre. Nathalie Loiseau francia Európa-ügyi miniszter is elhárított minden várakozást. „A brit parlament vagy kormány dolga, hogy új tervvel álljon elő. Nem tőlünk függ, mi megadtunk mindent, amit csak lehetett” – jelentette ki. Az EU egységére és összetartására szólított fel a kérdésben Sebastian Kurz osztrák kancellár is. „Ha nehezek lesznek is a következő hetek és hónapok, fontos, hogy továbbra is azonos kottából játsszunk” – hangsúlyozta az Európai Parlamentben. Megfigyelők szerint Brüsszel valószínűleg beleegyezne a kilépés elhalasztásába, de csak akkor, ha az március 29. helyett még július előtt megtörténne. Akkor ül ugyanis össze az újonnan megválasztott EP, amelynek a brit képviselők már nem tagjai.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.