Közeledtek az álláspontok az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalásokon bizonyos kérdésekben, de a két fél még nem kész a megállapodásra a Dow Jones értesülése szerint. A hírügynökség úgy tudja, hogy Peking beleegyezett például abba, hogy az eddiginél nagyobb értékben vásárol amerikai árucikkeket és szolgáltatásokat. A hétfőn megkezdett és eredetileg kétnaposra tervezett egyeztetés ma is folytatódik, a hónap végén pedig már miniszteri szinten ülnek össze a felek.
A tőzsdéket mindenesetre már a tárgyalások folytatása is bizakodással töltötte el, különösen azok után, hogy Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter kijelentette: a világ két legnagyobb gazdasága képes észszerű megegyezésre. A kínaiak elkötelezettségét megfigyelők szerint bizonyította egyebek között az is, hogy a megbeszéléseken hétfőn váratlanul megjelent Liu He miniszterelnök-helyettes, Hszi Csin-ping elnök vezető gazdasági tanácsadója. A japán Nikkei 0,82, a hongkongi Hang Seng 0,2 százalékos nyereséggel zárt, és a Dow Jones értesülése felfelé lendítette a New York-i indexeket is. Kínában azonban későn érkezett a jó hír, a Sanghai Composite 0,26, a Shenzhen Composite 0,116 százalékot veszített értékéből.
A The Wall Street Journal értesülése szerint a tárgyalások egyik kulcskérdése a megállapodás végrehajtásának garanciája, az amerikai fél erőteljes nyomást gyakorol Pekingre, hogy határozzanak meg pontos menetrendet. Elemzők egyébként úgy vélik, hogy a gazdasági racionalitás megegyezésre készteti majd a feleket. „Az amerikai–kínai hatalmi harc még évekig folytatódhat, de már mindkét gazdaság lassul, és egyik kormányzat sem engedheti meg magának, hogy olyan politikát folytasson, amely globális recesszióhoz vezethet” – írták feljegyzésükben az MRB Partners stratégái.
Kína a vámháború kezdete óta már több washingtoni követelésnek engedett, ideiglenesen csökkentette például az amerikai autókra kivetett büntetővámot, és a parlament elé terjesztett egy törvénytervezetet, amely megakadályozza a technológiai transzfer kikényszerítését. Tegnap egy újabb, régóta várt döntést is meghoztak: 18 hónap után először engedélyezték öt génmódosított mezőgazdasági termény importját. Az Egyesült Államok ezen a területen a világ legnagyobb termelője, Kína pedig a génmódosított szója és repce legjelentősebb vásárlója, emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters, a lépés tehát várhatóan még inkább megnyitja a piacot az amerikai agrártermékek előtt. Kínában egyébként tilos génmódosított magot vetni, takarmányozási célokra engedélyezik csak a kész termények importját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.