Megkezdődött a kínai–amerikai kereskedelmi tárgyalások újabb, kétnapos fordulója, és Donald Trump hatvan nappal kész meghosszabbítani az egyeztetés befejezésére és az újabb vámemelésekre szabott március 1-jei határidőt – értesült név nélkül nyilatkozó forrásokra hivatkozva a Bloomberg. A megbeszéléseket Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő és Steven Mnuchin pénzügyminiszter, valamint Liu He miniszterelnök-helyettes vezeti. Az amerikai fél kérdések széles körében próbál engedményt kicsikarni Pekingtől, Lighthizer sajtóinformációk szerint elsősorban a szerzői jogok fokozottabb tiszteletben tartására és a bújtatott állami szubvencióra akar koncentrálni. (A kereskedelmi tárgyalások sikere több részvény árfolyamát is megmozgathatja; továbbiak erről a 14. oldalon.)
A vámemelésekkel Trump egyebek közt azt akarja kikényszeríteni Kínától, hogy csökkentse a kétoldalú kereskedelmi áruforgalomban kialakult több mint 300 milliárd dolláros többletet, ez azonban a legfrissebb statisztikák szerint egyelőre nem sikerül. Januárban 27,2 milliárdos lett a kínai többlet, ami 24 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. A kínai kivitel 2,4 százalékkal, 36,5 milliárd dollárra mérséklődött, míg az amerikai termékek kínai importja 41,2 százalékkal, 9,2 milliárd dollárra esett.
A pekingi statisztikai hivatal tegnap hozta nyilvánosságra a januári külkereskedelmi adatokat, amelyek jobbak lettek az elemzők által vártnál, és a korábbinál optimistább képet festenek Ázsia legnagyobb gazdaságának a helyzetéről, különösen azok után, hogy decemberben meglepetésre az export és az import is visszaesett. Januárban viszont a kivitel 9,1 százalékkal, 217,6 milliárd dollárra nőtt, noha a szakértők 3,2 százalékos csökkenést vártak. A behozatal 1,5 százalékkal, 178,4 milliárd dollárra esett vissza, ami jóval kisebb a várt 10 százalékos esésnél. A januári külkereskedelmi többlet 39,16 milliárd dollár lett a várt 33,5 milliárd dollár helyett. Elemzők ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy Kínával kapcsolatban óvatosan kell kezelni az év első két hónapjának adatait az ország legnagyobb ünnepe, a holdújév miatt, amely idén február 4-én kezdődött. Mixo Das, a J. P. Morgan ázsiai részvénystratégája azt mondta a CNBC Newsnak, hogy egyetlen adatsorból nem vonhatók le messzemenő következtetések, különösen, ha figyelembe vesszük a ciklikus trendeket és a megkezdett strukturális változtatásokat. A szakértő változatlanul úgy véli, hogy a kínai gazdaság zuhanni fog az év első felében. Hasonló véleményen van Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics Kínával foglalkozó vezető közgazdásza, aki szerint a lassuló globális növekedés visszafogja majd a kínai exportot és a hazai fogyasztást is. Meggyőződése, hogy a szezonálisan kiigazított adatokból majd kiderül, hogy a januári export és import is gyengébb maradt a pár hónappal korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.