A z amerikai tőzsde jó hangulatát nem törte meg, hogy Donald Trump elnök beváltotta a fenyegetését, és szükségállapotot hirdetett a mexikói határon felépítendő fal finanszírozására. A kongresszus mindkét háza által elfogadott költségvetés ugyanis nem tartalmazta az általa elvárt összeget, de az elnök a jelek szerint nem merte megkockáztatni, hogy újra leállásra kényszerítse emiatt a kormányzatot.
Bár a vártnak megfelelően azonnal többen is bíróság előtt támadták meg a szükségállapotot, az több forrást is biztosít az elnök számára a 376 kilométer hosszú fal immár nyolcmilliárd dollárra nőtt költségeinek a finanszírozására. Az ár egy része – 1,38 milliárd dollár – szerepel a kongresszus által elfogadott költségvetésben, amelyet Trump pénteken aláírt. Ez azonban csak mintegy 88 kilométeres fizikai akadály felépítésére elegendő. Mick Mulvaney, a Fehér Ház kabinetfőnöke közölte: 3,6 milliárd dollárt csoportosítanak át a hadsereg építkezésekre szánt költségvetéséből – ez egyébként a MarketWatch szerint az egyetlen, amelyhez a szükségállapot kihirdetése nélkül Trump nem fért volna hozzá. A védelmi minisztériumnak le kell mondania további 2,5 milliárd dollárról, amelyet kábítószer-ellenes tevékenységre fordítanának a határ délnyugati részén. A pénzügyminisztérium pedig a kábítószer-kereskedőktől elkobzott pénzből ad 600 milliót a falépítésre. A piacokat a mexikói határnál jobban érdeklik az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások, ahol egyelőre nem értek el áttörést. A múlt heti fordulóval kapcsolatban Hszi Csin-ping elnök csupán annyit mondott: lépésről lépésre haladtak előre. A tárgyalásokat a héten Washingtonban folytatják. A kézzelfogható haladás hiánya miatt a piacok már nem is igazán reménykednek a megegyezésben, azzal is elégedettek lennének, ha Trump a kiszivárgott híreknek megfelelően kitolná az újabb vámemelésre megszabott március 1-jei határidőt – mondta a CNBC Newsnak Hannah Anderson, a J. P. Morgan Asset Ma-nagement világpiaci stratégája. „A piac belefáradt a kereskedelmi háború egy évébe, és alig várja, hogy végre elfeledkezhessen az egészről” – jelentette ki.
Lehet, hogy erre tovább kell várni, mint gondolnák, mert Trumpnak kilencven napja van eldönteni, hogy megnyissa-e a második frontot. A kereskedelmi minisztériumnak vasárnapig kellett az elnök elé terjesztenie régóta várt jelentését arról, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent-e a külföldi autó- és alkatrészimport. Trump 25 százalékos importvámmal fenyegetőzik, ami messzemenő következményekkel járna. Az Ifo müncheni gazdaságkutató intézet VG-nek is elküldött közleménye szerint az Egyesült Államokba irányuló német autóexport például hosszú távon majdnem 50 százalékkal visszaeshet. Rövid távon a teljes német autóexport 7,7 százalékkal csökkenhet, ami 18,4 milliárd eurónak felel meg, de Gabriel Felbermayr, az intézet igazgatója szerint a többi szektornak, illetve az exportnak köszönhetően az ország gazdasági vesztesége csak 11,6 milliárd euró lesz. A német autóipar hozzáadott értéke hétmilliárd euróval, vagyis mintegy 5 százalékkal eshet vissza. Sajtóértesülések szerint még Trump közvetlen munkatársai sem támogatják az autókra kivetett importvámokat, amelyek a Center for Automotive Research legfrissebb kutatása szerint átlagosan 2750 dollárral emelnék az autók árát, és 366 900 amerikai álláshely megszűnését okoznák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.