BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Más piacokról kellene átirányítani az árukat

Kína hiába kész 1,2 ezermilliárd dolláros értékben növelni a következő hat évben az Egyesült Államokból származó importját, hogy csökkentse a kereskedelmi többletét, nincs elegendő amerikai gyártókapacitás a kivitel ilyen arányú növelésére. Vagyis ezt képtelenség teljesíteni anélkül, hogy más piacokról irányítanák át a szükséges termékeket – erősítette meg a korábbi szakértői figyelmeztetéseket a Citigroup friss elemzése, amelyet a Bloomberg ismertetett. A pekingi ajánlat szerint az Egyesült Államokból származó import a tavalyi 155 milliárdról már idén 200 milliárdra nőne, és hat év alatt elérné a 600 milliárdot, így a „nagybevásárlással” Kína kétoldalú árukereskedelmi többlete a rekordnak számító 2018-as 419,2 milliárd dollárról 2024-re nullára esne vissza.

A kérdés csak az, hogyan. A Citigroup szerint az Egyesült Államok elméletileg képes 57 milliárd dollárnyi pótlólagos exportra, a többi közt 19 milliárd dollár értékben növelheti a szójaszállítást, és a húskivitelben is vannak kiaknázatlan lehetőségek. Azokból a termékekből azonban, amelyeket Kína még vásárolni szeretne – egyebek között autók, repülőgépek és számítógépes csipek – már csak más piacok kárára tudja növelni a kínai exportot.

Az elemzés szerint az Egyesült Államok szerint nagy méretű repülőgépekből potenciálisan 4, számítógépes alkatrészekből 4,6, személyautókból pedig 7,3 milliárd dollár értékű exportot tud átirányítani Kínába az elsődleges piacairól, az Európai Unióból, Kanadából és Mexikóból, valamint Ázsiából (Japánból, az ASEAN-tagállamokból, Indiából és Dél-Koreából). Ez egyúttal azt is jelentené, hogy ha az Egyesült Államok nem csökkenti az importját, akkor éppen úgy megmaradna a külkereskedelmi hiánya – csak éppen nem Kínával, hanem más partnereivel szemben. Ledolgozni pedig van mit, mert az amerikai deficit tavaly évtizedes rekordra, 621 milliárd dollárra nőtt.

A Huawei pert indított az Egyesült Államok ellen

A Huawei beperelte egy texasi szövetségi bíróságon az amerikai kormányt, mert a kínai távközlési vállalat szerint Washington alkotmányellenesen korlátozza az üzleti tevékenységét. Donald Trump elnök augusztusban írta alá azt a törvényt, amely megtiltja a szövetségi ügynökségeknek és beszállítóiknak, hogy a Huawei berendezéseit és szolgáltatásait használják. Kuo Ping, a Huawei soros elnöke sencseni sajtótájékoztatóján azzal is megvádolta az Egyesült Államokat, hogy feltörte a vállalat szervereit, és jogellenesen hozzáfért a cég elektronikus levelezéséhez. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.