További gazdasági szankciókkal fenyegette meg Észak-Koreát John Bolton, Donald Trump amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója, miután a Yonhap dél-koreai hírügynökség hírszerzési forrásokra hivatkozva azt állította, hogy Phenjan helyreállította a tongcsang-ri rakétakilövő állomás egy részét. A bontási munkálatokat Trump és Kim Dzsongun észak-koreai vezető első csúcstalálkozója után kezdték, a helyreállítást viszont a két politikus Hanoiban tartott múlt heti tárgyalása alatt is folytatták. Az információt megerősítette két amerikai kutatóintézet is.
Washington figyeli, hogy Phenjan valóban elkötelezett-e nukleáris programjának feladására – mondta Bolton a Fox televíziónak. Ha erre Észak-Korea nem hajlandó, akkor érvényben maradnak a gazdasági szankciók, sőt a kibővítésük várható. A szenátusban kedden benyújtottak egy kétpárti törvényjavaslatot, amely büntetőintézkedéseket javasol az észak-koreai kormányzattal kapcsolatban álló bankok ellen. A törvényjavaslatot Otto Warmbierről nevezték el, akit Észak-Koreában bebörtönöztek, majd munkatáborba küldtek, és kómában szállítottak vissza az Egyesült Államokba, ahol egy hét múltán meghalt.
Észak-Koreának a legrosszabbkor jönnének az újabb szankciók, mert a már meglévő büntetőintézkedések, valamint a természeti csapások, a termőföld hiánya, a korszerűtlen termelési módszerek és a működésképtelen állami elosztási rendszer következtében több mint tízéves mélypontra zuhant tavaly az élelmiszer-termelés. Az ENSZ tegnap kiadott figyelmeztetése szerint a mezőgazdasági termelés 9 százalékkal esett vissza a 2017-eshez képest, a kiesés félmillió tonna, mindössze 4,95 millió tonna terményt takarítottak be a 25 milliós országban. Margareta Walhström, a Svéd Vöröskereszt elnöke személyes tapasztalatai alapján arról számolt be a Reutersnek, hogy a kukorica termésátlaga egyes helyeken 30 százalékkal maradt el a szokásostól, és idén várhatóan emelkedni fog az országban a rizs ára.
Tapan Mistra, az ENSZ észak-koreai koordinátora szerint az élelmiszerhiány miatt mintegy 3,8 millió embernek, vagyis a lakosság 6,6 százalékának van sürgősen szüksége humanitárius segélyre 120 millió dolláros értékben. A világszervezet azonban egyre nehezebben képes előteremteni a pénzt, tavaly például a szükséges összegnek csak a 24 százalékát adták össze a donorok, így ez a világ egyik legalulfinanszírozottabb segélyprogramja. Becslések szerint 11 millió ember alultáplált Észak-Koreában, és nem jut hozzá tiszta ivóvízhez, egészségügyi ellátáshoz és megfelelő higiéniai feltételekhez sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.