BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heves viták lesznek, de kereskedelmi háború aligha tör ki

Az Európai Unió árukereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben 21,6 milliárd euróra nőtt január–februárban az előző év azonos időszakában meglévő 20,9 milliárdról – közölte tegnap a szervezet statisztikai hivatala, az Eurostat. Nem ez azonban az egyetlen, ami tovább élezi a kétoldalú kapcsolatokat a kereskedelmi tárgyalások megkezdése előtt. Brüsszelt aggodalommal tölti el az is, hogy Washington újra alkalmazni akarja az 1996-ban elfogadott Helms–Burton-törvényt. A jogszabály nem ismeri el az 1959-es kubai forradalom után végrehajtott államosításokat, és lehetővé teszi, hogy bármely amerikai állampolgár – elsősorban kubai emigráns vagy leszármazottja – pert indítson amerikai bíróságon a tulajdonjoga érvényesítéséért harmadik állammal szemben. A törvény több milliárd dolláros követelésekkel fenyegeti a szigetországban jelen lévő európai és kanadai vállalatokat. Nem véletlen, hogy Bill Clintontól Donald Trumpig minden egyes amerikai elnök átmenetileg felfüggesztette az alkalmazását, mert nem akart kereskedelmi konfliktust gerjeszteni a szövetségeseivel.

Trump elsődleges célja ugyan az, hogy eltántorítsa Kubát Nicolas Maduro venezuelai elnök támogatásától, de azt sem bánja, ha éleződik a feszültség az Európai Unióval, mert ezt a kérdést is ütőkártyának tekinti a kétoldalú tárgyalásokon. Az EU Kuba legnagyobb kereskedelmi partnere, és Brüsszel máris figyelmeztette Washingtont: a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé fogja vinni a kérdést, ha az Egyesült Államok megpróbál beavatkozni szuverén államok üzleti ügyeibe. „A törvény alkalmazása még nagyobb zavart okoz majd a külföldi befektetők számára, akik próbálnak munkahelyeket teremteni Kubában, és hozzájárulni az ország virágzásához” – figyelmeztetett Alberto Navarro, az unió havannai képviselője.

Az Európai Unió 28 tagállama hétfőn felhatalmazást adott az

Európai Bizottságnak a kereskedelmi tárgyalások megkezdésére. Tegnap Brüsszelben bejelentették, hogy húszmilliárd dollárnyi amerikai termékre vethetnek ki importvámokat a Boeing repülőgépgyártónak nyújtott tiltott washingtoni támogatások miatt. Szakértők heves vitát várnak ugyan Brüsszel és Washington között, de arra nem számítanak, hogy az amerikai–kínaihoz hasonló kereskedelmi háború törjön ki. Holger Schmieding, a hamburgi Berenberg Bank és Ricardo Garcia, a svájci UBS vezető közgazdásza a CNBC-nek nyilatkozva egyetértett abban, hogy egyrészt az EU Kínánál sokkal jobb helyzetből vághat vissza, másrészt az Egyesült Államokban lényegesen kisebb politikai támogatottságot élvez egy esetleges Európa elleni kereskedelmi háború, mint a Pekinggel szembeni keménykedés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.