Az Európai Unió árukereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben 21,6 milliárd euróra nőtt január–februárban az előző év azonos időszakában meglévő 20,9 milliárdról – közölte tegnap a szervezet statisztikai hivatala, az Eurostat. Nem ez azonban az egyetlen, ami tovább élezi a kétoldalú kapcsolatokat a kereskedelmi tárgyalások megkezdése előtt. Brüsszelt aggodalommal tölti el az is, hogy Washington újra alkalmazni akarja az 1996-ban elfogadott Helms–Burton-törvényt. A jogszabály nem ismeri el az 1959-es kubai forradalom után végrehajtott államosításokat, és lehetővé teszi, hogy bármely amerikai állampolgár – elsősorban kubai emigráns vagy leszármazottja – pert indítson amerikai bíróságon a tulajdonjoga érvényesítéséért harmadik állammal szemben. A törvény több milliárd dolláros követelésekkel fenyegeti a szigetországban jelen lévő európai és kanadai vállalatokat. Nem véletlen, hogy Bill Clintontól Donald Trumpig minden egyes amerikai elnök átmenetileg felfüggesztette az alkalmazását, mert nem akart kereskedelmi konfliktust gerjeszteni a szövetségeseivel.
Trump elsődleges célja ugyan az, hogy eltántorítsa Kubát Nicolas Maduro venezuelai elnök támogatásától, de azt sem bánja, ha éleződik a feszültség az Európai Unióval, mert ezt a kérdést is ütőkártyának tekinti a kétoldalú tárgyalásokon. Az EU Kuba legnagyobb kereskedelmi partnere, és Brüsszel máris figyelmeztette Washingtont: a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé fogja vinni a kérdést, ha az Egyesült Államok megpróbál beavatkozni szuverén államok üzleti ügyeibe. „A törvény alkalmazása még nagyobb zavart okoz majd a külföldi befektetők számára, akik próbálnak munkahelyeket teremteni Kubában, és hozzájárulni az ország virágzásához” – figyelmeztetett Alberto Navarro, az unió havannai képviselője.
Az Európai Unió 28 tagállama hétfőn felhatalmazást adott az
Európai Bizottságnak a kereskedelmi tárgyalások megkezdésére. Tegnap Brüsszelben bejelentették, hogy húszmilliárd dollárnyi amerikai termékre vethetnek ki importvámokat a Boeing repülőgépgyártónak nyújtott tiltott washingtoni támogatások miatt. Szakértők heves vitát várnak ugyan Brüsszel és Washington között, de arra nem számítanak, hogy az amerikai–kínaihoz hasonló kereskedelmi háború törjön ki. Holger Schmieding, a hamburgi Berenberg Bank és Ricardo Garcia, a svájci UBS vezető közgazdásza a CNBC-nek nyilatkozva egyetértett abban, hogy egyrészt az EU Kínánál sokkal jobb helyzetből vághat vissza, másrészt az Egyesült Államokban lényegesen kisebb politikai támogatottságot élvez egy esetleges Európa elleni kereskedelmi háború, mint a Pekinggel szembeni keménykedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.