Olaszországot továbbra is a régóta fennálló szociális és gazdasági problémák sújtják – írja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb jelentésében, kiemelve a növekvő szegénységet és a regionális különbségeket, a stagnáló termelékenységet, valamint a magas munkanélküliséget. Az olasz statisztikai hivatal, az Istat tegnap közzétett adatai szerint a munkanélküliségi ráta februárban 10,7 százalékra nőtt, ez tavaly október óta a legmagasabb mért érték. Az elemzők a januári 10,5 százalékkal megegyező eredményre számítottak. Az OECD várakozásai szerint az olasz munkanélküliségi ráta a tavalyi 10,6 százalékról idén 12 százalékra ugorhat, a szervezet emellett a fiatalkori munkanélküliség problémájára is felhívta a figyelmet. „A kevés álláslehetőség miatt sok fiatal kénytelen elhagyni az országot, súlyosbítva ezzel a népesség amúgy is gyors ütemű elöregedését” – olvasható a jelentésben. Februárban a 15–24 év közöttiek körében a munkanélküliségi ráta csak minimális mértékben csökkent: 32,8 százalékot könyveltek el a januári 32,9 százalék után.
Az OECD szerint az alapjövedelem idei bevezetésének hatása nagymértékben múlik majd azon, hogy mennyiben segítenek majd az álláskeresésben. A nyugdíjkorhatár csökkentése középtávon csökkenti a GDP-növekedési kilátásokat, hatására az államadósság is nőhet.
A szervezet számításai szerint az olasz gazdaság idén 0,2 százalékkal zsugorodhat, és csak 2020-ban könyvelhetnek majd el ismét növekedést, mégpedig 0,5 százalékosat. A római kormány hivatalosan továbbra is egyszázalékos bővülést vár, ám szakértők szerint a prognózison akár már áprilisban ronthatnak. Erre utalhat az is, hogy Giovanni Tria gazdasági miniszter vasárnap kijelentette: „Nullaszázalékos növekedéssel kalkulálhatunk idén.”
A kormány decemberben abban állapodott meg az Európai Bizottsággal, hogy 2019-ben 2,04 százalékos lesz a GDP-arányos költségvetési deficit. Az OECD szerint azonban nem tudják majd tartani ezt a határértéket, a szervezet 2,5 százalékos hiányt vetít előre. Emellett arra figyelmeztették a kormányzó koalíciót, hogy a GDP-arányos államadósság rekordmagasságba, 133,8 százalékra ugorhat a tavalyi 132,1 százalék után. Ráadásul 2020-ban ez 134,8 százalékra emelkedhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.