Marionettbábuként rángatja
az olajárat Donald Trump, és most annál súlyosabb konfliktusra kell gondolni, mint amit az amerikai–kínai vámháború kapcsán az éterbe kilőtt fenyegető Twitter-üzenetek váltanak ki. Az amerikai elnök ugyanis csütörtökön légi csapást rendelt el a Hormuzi-szorosban történt, olajtankerek elleni támadás, valamint egy lelőtt amerikai drón miatt, ám – állítása szerint – tíz perccel az akció elindítása előtt rákérdezett az egyik tábornokánál, hogy ez hány iráni életébe fog kerülni, s a 150 fős becslés hallatán inkább lefújta az egészet. Politikusok sem egy ilyen támadásról, sem annak lefújásáról nem szoktak így kommunikálni. A The New York Times információját Teherán is megerősítette: az iráni vezetés állítólag Ománon keresztül kapott félhivatalos figyelmeztetést a közelgő amerikai csapásról. Ali Hamenei, Irán legfelsőbb vezetője szerint készen állnak a védekezésre, bár a Hormuzi-szorosban történt támadást nem vállalták fel. Ez a közjáték viszont nagy pofont adott az olaj jegyzésének, noha az eddig nagyjából egyensúlyban tudott maradni, mivel a globális és a kínai növekedési aggodalmak miatti árcsökkentő hatást a geopolitikai feszültségek okozta árfolyamfelhajtó hatás nagyjából kioltotta. Az iráni politikai konfliktus vélhetően nem, ám a kínai aggodalmak már befolyásolhatják a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) és szövetségeseinek véleményét a július 1-jei ülésük előtt, ahol az általuk vállalt kitermeléscsökkentés meghosszabbítása lesz a fő téma.
A világ legnagyobb tőzsdén jegyzett olajvállalata, az Exxon is megszenvedi a geopolitikai feszültségeket. A cégnek nem Iránnal, hanem Irakkal van problémája, és emiatt könnyen befuccsolhat az ottani 53 milliárd dolláros olajprojektje. Az Exxon Irakkal szerződéses vitába keveredett, amelynek az a lényege, hogy a szóban forgó olajmezők kutatási-fejlesztési költségeit az amerikaiak a projektből származó nyereségből úgy akarták levonni, hogy azzal a mezők tulajdonosát, az iraki államot megkárosítják. Az iraki energiapolitika szerint ugyanis a mezőkből származó nyereséget sosem osztják meg a fejlesztő vállalatokkal, hanem hordónkénti fix árat fizetnek az olajért. A Reutersnak nyilatkozó névtelen források szerint Bagdad az Exxon feltételeit úgy értelmezi, hogy az amerikaiak be akarnak avatkozni az ország olajiparának irányításába. Az Exxon nem kommentálta a projekt lezárásáról vagy elhalasztásáról szóló híreket, és nem reagált a Legal & General Investment Managementtel (LGIM) kapcsolatos, PR-szempontból kellemetlen hírekre sem. Az LGIM, a legnagyobb brit vagyonkezelő ugyanis megvált a vállalatban meglévő érdekeltségétől. A vagyonkezelő szerint az Exxon a klímavédelem elleni harcban le van maradva, emiatt tisztította meg portfólióját a houstoni olajóriás papírjaitól.
Az Exxon kurzusát nem érintették sem a piaci pletykák, sem az LGIM lépése, a vállalat árfolyama az olaj drágulásával párhuzamosan emelkedik. Az olaj drágulása pedig optimizmussal töltheti el a piaci szereplőket: az elmúlt két hétben a Brent jegyzése csaknem 9 százalékot ralizott. A WTI még jobban teljesített, 13 százalékot megközelítő mértékben drágult. Az olajipari cégek árfolyama is megugrott az ellátási aggodalmak miatt, a BP, a Royal Dutch Shell és az Exxon jegyzése is érdemben emelkedett a hét végén. A befektetők ugyanakkor még nem kapcsoltak: a WTI-re felvett spekulatív pozíciók száma már nyolcadik hete csökken, a múlt péntekre 351 ezerre esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.