BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump előkészíti a talajt a dollár gyengítéséhez

Az Egyesült Államok és Kína főtárgyalói arra készülnek, hogy a jövő héten újraindítják az egyeztetéseket az egy éve húzódó kereskedelmi háború lezárására – közölte Larry Kudlow, az amerikai elnök gazdasági főtanácsadója. Az Egyesült Államok nevében Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő és Steven Mnuchin pénzügyminiszter, Kína részéről pedig Liu Ho miniszterelnök-helyettes vezeti a delegációkat, de a két fél a Reuters beszámolója szerint egyelőre csak telefonon konzultál.

Donald Trump és kínai kollégája, Hszi Csin-ping a múlt hét végén Oszakában tartott találkozójukon abban állapodtak meg, hogy újraindítják a tárgyalásokat, és a feszültség oldására az amerikai elnök egyelőre felfüggesztette újabb 300 milliárd dollár értékű kínai termék vámjának megemelését, egyúttal megígérte a Huawei ellen elrendelt szankciók enyhítését is. Trump türelme azonban nem tartott sokáig, egy Twitter-bejegyzésben ismét a devizaárfolyam manipulálásával vádolta meg Kínát, sőt az Európai Uniót is. Ez ismét felkeltette a félelmeket, hogy az euró gyengélkedése miatt Trump beváltja a korábbi fenyegetéseit, és büntetővámokat vet ki európai árukra, elsősorban autókra és alkatrészekre.

A devizamanipuláció Trump egyik vesszőparipája, a kereskedelmi háború kitörése óta folyamatosan ezzel vádolja Pekinget, a kirohanás időzítése azonban az elemzőket is meglepte. „Nem tudom, miért panaszkodik éppen most Kínára. Annak, aki figyeli a kínai devizát, világos, hogy Peking az elmúlt pár évben nem próbálta meg gyengíteni a jüant” – mondta a CNBC-nek Sean Callow, a Westpac Bank vezető devizastratégája. Bipan Rai, a CIBC vezető devizastratégája is úgy véli, hogy jobb lesz mindenre felkészülni. „Az amerikai pénzügyminisztérium évtizedek óta nem avatkozott be a dollár gyengítése érdekében, de nem lennénk meglepve, ha ez megváltozna Trump elnöksége alatt” – nyilatkozta a Bloombergnek. A beavatkozás veszélye még inkább megnő, ha a Fed a júliusi ülésén nem dönt a fiskális politika enyhítése mellett.

Nem változtatott

a Moody’s

A Moody’s hitelminősítő megerősítette és stabil kilátáson tartotta tegnap Kína A1-es besorolását, mert indoklása szerint az ország rendelkezik megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy fenntartsa

a pénzügyi stabilitást. A Moody’s egyébként arra számít, hogy változó intenzitással fennmarad a kereskedelmi feszültség az Egyesült Államok és Kína között.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.