Új történelmi mélypontra csúszott tegnap a forint: csaknem félszázalékos gyengüléssel az euróval szembeni 335-ös szint fölé ért. A dollárral szembeni jegyzés 0,8 százalékos eséssel a 305,2-es szintre jutott. A forinttal együtt gyengültek a régiós devizák is, a korona és a zloty is hasonlóan mozgott.
A tegnapi árfolyamesés mögött egyértelműen az új tízéves mélypontra zuhanó, recessziót előrevetítő német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index áll. A mutató 41,4 pontra zuhant a várt emelkedés helyett. A kompozit BMI most először bukott a stagnálást jelentő 50 pont alá, a 49,1 pontos szeptemberi adat miatt az elemzők azt várják, hogy Németország recesszióba csúszik, vagy már bele is csúszott. Ma tartja kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB), és lehet, hogy a piac is teszteli a jegybank tűréshatárát, ami szintén közrejátszhatott a gyengülésben. Ugyan tegnap közölte a GKI Gazdaságkutató is a szeptemberi konjunktúraindexét, amely két és fél éve nem látott szintre esett, de a forintpiacon többségben lévő külföldi befektetők vélhetően nagyobb hangsúlyt helyeznek az euróövezeti és a német konjunktúraadatokra.
Az euró jelentősen gyengült az adatok láttán, a dollárral szembeni jegyzés ismét az 1,1-es szint alá csúszott, az eurókötvény-hozamok pedig 3–6 bázispontot ereszkedtek. A teljes nyugat-európai részvénypiac mínuszban volt az adatok közzététele után, ahogy a régiós börzék is. A hazai piacon a vezető részvények közül csak a Richter erősödött: a gyógyszervállalat bevételeinek zöme devizában van, így neki kifejezetten jót tesz a gyenge forint. Az uniós feldolgozóiparnak kitett gazdaságokat nagyon rosszul érintik a recessziót sugalló BMI-adatok, ezért gyengülhetnek a forinttal együtt a régiós devizák is – közölte lapunkkal Móró Tamás. A Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája úgy fogalmazott: lehetetlen megmondani, meddig tarthat a gyengülés, és mi lesz az új egyensúlyi szint. Móró nem gondolja, hogy az árfolyamesés elérte volna az MNB ingerküszöbét. „Az MNB úgy véli, hogy fölösleges a gyengülés ellen hadakozni, mivel az nem hazai tényezők miatt alakult ki. Ha viszont mégis zavarja a gyenge forint, akkor a mai kamatdöntő ülésen akár verbális intervencióval, akár a bankközi kamatok felengedésével megpróbálhatja kordában tartani az árfolyamot.”
Móró leszögezte: a mostani gyengülési hullám nem ad okot arra a külföldi befektetőknek, hogy szabaduljanak forinteszközeiktől. „Nem hiszek a pánikszerű menekülés lehetőségében, makrogazdasági szempontból legalábbis erre semmi ok.” Az elemző hangsúlyozta azonban, hogy továbbra is a forint adja a fejlődő piacok legalacsonyabb reálkamatát, ezért nincs nagy ösztönző a forinteszközökre. „Az Államadósság Kezelő Központ azonban kezd átállni a belföldi finanszírozásra, ezért a hazai folyamatok szempontjából egyre kisebb a külföldi befektetők szerepe.”
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy bár eddig a német gazdasági lassulás nem gyűrűzött be hazánkba, a befektetők ezt nem feltétlenül hiszik el. „Egy japán vagy amerikai nagybefektető úgy kezeli a régiónkat, mint az euróövezet meghosszabbítását, tehát arra számít, hogy ha nem is azonnal, de rövid távon a közép-európai gazdaságok is megérzik a német feldolgozóipar gyengélkedését.” Az elemző szerint ráadásul az Európai Központi Bank lazítása után előtérbe kerül, hogy vélhetően az MNB a legnyitottabb a régióban a további lazításra, ami szintén gyengítheti a forintot. „Ez nem jelenti azt, hogy a jegybank a mai ülésen lazítana a kondíciókon, de ha a monetáris irányultságot nézzük, akkor a magyar jegybank állhat a régiós lazítási hullám élén.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.