BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bloomberg befolyásolhatja, ki lesz az amerikai elnök

Michael Bloombergnek lehet beleszólása, ki lesz a republikánus Donald Trump elnök demokrata kihívója a jövő évi amerikai elnökválasztáson, ha ő maga nem számít is esélyesnek.

New York volt polgármestere, akinek az üzleti portfóliójába tartozik a világ egyik legnagyobb nemzetközi hírügynöksége is, a hét végén erősítette meg nyilvánosan, hogy beszáll a Demokrata Párt előválasztási versenyébe. Bloomberg ismert, de inkább az Egyesült Államok keleti részében, népszerűsége nem verdesi az eget, és versenytársainál hónapokkal később száll a ringbe. Az első tagállamokat, ahol előválasztás lesz, ki is hagyja, és a nagy államokra koncentrál. Ez a taktika nem szokott bejönni az amerikai előválasztásokon, de a világ tizenegyedik leggazdagabb embereként bizonyára óriási összegeket fordít majd a kampányára. Ha az elnök dúsgazdag, Bloomberg szupergazdag: 50 milliárd dollár feletti vagyona több mint tizenötszörösen veri Trumpét.

Az elnökhöz hasonlóan őt is gyakran bírálták szexista megjegyzéseiért, és hatalmas vagyona miatt máris a Demokrata Párt populistáinak céltáblájává vált. Ráadásul a demokraták kiterjedt afroamerikai és hispán szavazóbázisa nem túlságosan kedveli őt a polgármestersége alatt bevezetett szigorú bűnüldözési módszerekért. Ugyanakkor mérsékelt politikusnak számít, és megoszthatja a befolyásos demokrata centrumot. Ez rontja a közvélemény-kutatások szerint pillanatnyilag vezető Joseph R. Biden esélyeit, és segíthet a széleken politizáló Elizabeth Warrennek és Bernie Sandersnek. Bloomberg, ha a 2020. no­vemberi szövetségi választás végső győztesének kiáltanák ki, az egyik legidősebb hivatalba lépő amerikai elnök lenne.

Bloomberg szerint még egy Trump-ciklus beláthatatlan károkat okozna. A jelenlegi elnök lekicsinylően nyilatkozott: „Senki ellen nem versenyeznék szívesebben, mint a kis Michael ellen.” Kettejük közt számos kérdésben tűz-víz ellentét van: Bloomberg harcol a tűzfegyverek visszaszorításáért, igazságosabb bevándorlási szabályokat sürget, és nagy klímaharcos. Több száz szénbánya bezárásában játszott szerepet, miközben az elnök támogatja a visszaszoruló szénipart.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.