Kína az árucikkeire szeptemberben kivetett amerikai vámok eltörlését akarja elérni a kétoldalú kereskedelmi egyezmény első szakaszának aláírásáért cserébe – tudta meg jól értesült forrásokból a Reuters. A tarifák egy részének életbe léptetését Donald Trump elhalasztotta december közepéig, ezek mintegy 156 milliárd értékű importot érintenek, többek között mobiltelefonokat, laptopokat és játékokat. Amerikai illetékesek nem is tagadják, hogy e vámok sorsa valóban az egyezmény aláírásától függ, aminek még nincs meg a helyszíne, de ebben a hónapban várható. A Financial Times szerint Peking ezenfelül további engedményeket is szeretne kicsikarni: egyrészt eltöröltetné a szeptember 1-jén életbe léptetett, a 125 milliárd dollár értékű importcikkre vonatkozó 15 százalékos vámot, valamint a 250 milliárd dollár értékű árucikkre korábban kivetett 25 százalékos büntetőtarifát. Ez utóbbi a gépektől kezdve a félvezetőkön át a bútorokig sok mindenre vonatkozik.
Kína célja fokozatos nyomást gyakorolni az Egyesült Államokra az összes vám minél előbbi megszüntetése érdekében, és erre lehet is esélye a The Wall Street Journal szerint, amely úgy tudja, hogy a tarifák visszavonása része lehet az első szakasz lezárásának, és a két fél elvben már meg is állapodott. Az egyezség részeként Peking vállalja amerikai mezőgazdasági termékek beszerzését, a devizamanipuláció befejezését, és intézkedéseket hoz a szellemi tulajdonjog védelmére.
A sajtóértesüléseket egyik fél sem kommentálta, Keng Szuang kínai külügyi szóvivő csak annyit árult el, hogy az egyeztetésekkel jól haladtak, és a tárgyalások a terveknek megfelelően alakultak. Hszi Csin-ping kínai elnök sem jelentett be új kezdeményezéseket a feszültségek enyhítésére, csak annyit ígért a sanghaji Hungcsiao Nemzetközi Gazdasági Fórumon mondott tegnapi beszédében, hogy Peking további lépéseket tesz piaca megnyitására a külföldi befektetők előtt. Hszi egyébként ma találkozik Emmanuel Macron francia elnökkel, aki Phil Hogan leendő kereskedelmi biztos társaságában vesz részt a sanghaji fórumon. Elemzők szerint az amerikai–kínai vámháború jelentős károkat okoz ugyan az Európai Uniónak, de lendületet is ad a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésének Peking és Brüsszel között. Ma írják alá például azt a megállapodást, amely száz-száz európai regionális ételspecialitásnak nyújt védelmet, és a tervek szerint a listát a következő években 175 tétellel bővítik.
A megállapodás nyilvánvalóan bosszúságot okoz majd az Egyesült Államokban, amely egy új jelentés szerint egyre jobban elszigetelődhet, ha nem működik együtt a szövetségeseivel Kínával szemben. A National Bureau of Asian Research független kutatóintézet négy részből álló stratégiát javasol, egyebek között információcserét a többi fejlett ipari állammal, tűzszünetet a vámháborúban, az Egyesült Államok sebezhetőségének csökkentését a kínai kémkedéssel és szabotázzsal szemben, valamint fokozott befektetéseket a kutatás-fejlesztésben és a technológiában.
Lassul a kínai szolgáltatóipar
Nyolchavi mélypontra lassult a kínai szolgáltatóipar teljesítményének növekedése: a Caixin gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexe (BMI) októberben 51,1 pont volt az előző havi 51,3 után; a piac 52,8 pontot várt. A szolgáltatóipari és feldolgozóipari felméréseket összesítő BMI viszont hathavi csúcsra, 52 pontra emelkedett a szeptemberi 51,9-ről. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.