BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háborús hangulatot áraznak a piacok

Világszerte érezni a piacokon a közel-keleti feszültség hatását, a befektetők kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak.

Egyelőre kitart a közel-keleti feszültségek okozta olajár-emelkedés: a Brent jegyzése a 70 dolláros szinttel küzdött tegnap még úgy is, hogy enyhe korrekcióba kezdett. A WTI hasonló mértékben drágul, tegnap a 64,5 dolláros szintről indult a korrekció. Hasonló mértékű emelkedésre legutóbb akkor volt példa, amikor dróntámadás érte a szaúdi állami olajcég, a Saudi Aramco abkaiki finomítóját, ám akkor a drágulás kérészéletű volt.

Széles körre kiterjedő, elhúzódó konfliktus kell ahhoz, hogy az áremelkedés tartóssá váljon – mondta érdeklődésünkre Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője. Hangsúlyozta: Teherán érdemben tudja zavarni az ellátást akár a Hormuzi-szoros lezárásával, akár az infrastruktúra támadásával, de egy globális kapacitásnövelés képes lehet ellensúlyozni a kieső közel-keleti forrásokat. A tengerszoros teljes lezárása azonban valószínűtlen, Pletser szerint az iráni külpolitika túl kifinomult egy ilyen drasztikus lépéshez, a hajóforgalom lassítása valószínűbb.

Az olajvállalatok kurzusa eltérően reagált az iráni konfliktus hírére, de legtöbbjük az árral párhuzamosan emelkedni kezdett. A frissen tőzsdére lépett Saudi Aramco jegyzése viszont csaknem 1 százalékot esett a korrekció előtt. Az Aramco közkézhányada csupán 1,5 százalék, az is túlnyomó részt belföldi intézményi befektetők kezében van. Pletser úgy látja, a szeptemberi dróntámadás arra figyelmeztette a piaci szereplőket, hogy a vállalat nem képes hatékonyan megvédeni saját infrastruktúráját, ez indokolhatja, hogy még a belföldi befektetők is inkább szabadulnak a papíroktól. Ráadásul ha a Hormuzi-szoros forgalmát korlátoznák az irániak, akkor a szaúdiak nem tudnának elegendő olajat szállítani a Vörös-tengeren át, és a szunnita királyság mindenképp megérezné az iráni válaszlépést. A piaci bizalmatlanság abban is tetten érhető, hogy a királyság csődkockázati felára (CDS) tegnapra 64 pontra emelkedett a megelőző kereskedési nap 55 pontos értékéről.

A geopolitikai feszültség világszerte a legtöbb eszközosztályban érződött. A részvénypiacok vörösbe borultak, Kínától az Egyesült Államokig mindenhol estek a börzék. Az európai piacok is lejtmenetben voltak, bár a vártnál jobb beszerzésimenedzser-adatok javítottak valamelyest a hangulaton. Az államkötvényhozamok az Atlanti-óceán mindkét partján ereszkedtek, a tízéves német és amerikai papír iránt is nőtt a kereslet. Az arany jegyzése kilőtt a közel-keleti hírekre, unciája délelőtt két százalékkal drágult, majd 1565 dollárra korrigált, ami 0,8 százalékos plusznak számít. A menekülődevizák, a frank és a jen is enyhén drágultak.

A menekülőeszközöket leszámítva a devizapiac kevéssé érezte meg a fokozódó kockázatokat. Az euró-dollár keresztárfolyam 0,3 százalékos pluszban volt délután, a forgalom nem volt kiugró. A Deutsche Bank devizavolatilitási indexe csak minimálisan emelkedett, még mindig közel van éves mélypontjához. A forint és a régiós devizák piacán sem érződött a nemzetközi feszültség, a keresztárfolyamok nyugodtak voltak. Az olajárhoz szorosan kapcsolódó fizetőeszközök, a rubel, a kanadai dollár vagy a norvég korona kismértékben, 0,1–0,4 százalék között drágultak a dollárral szemben.

Az amerikai védelmi cégek árfolyama kilőtt a számukra megrendelésekkel kecsegtető hírekre. A Lockheed Martin jegyzése lapzártakor 3,5, a Northrop Grummané 5,1 százalékos pluszban is volt, mielőtt elkezdődött volna a profitrealizálás. A befektetők vélhetően a háborús konfliktus eszkalálódására és a növekvő fegyverbeszerzésekre spekulálnak, pedig a legtöbb szakértő szerint sem Teheránnak, sem Washingtonnak nem érdeke a nyílt, fegyveres konfliktus.

Profitrealizálás a pesti parketten

Szakadt tegnap a hazai részvénypiac is: a BUX 3,2 százalékot esett, a Mol 2,3 százalékkal csúszott lejjebb. Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája szerint az iráni helyzet miatt érezhető ugyan a globális eladási hullám, de a hazai parkett mélyrepülésében nagyobb szerepet játszik a profitrealizálás. „Az iráni konfliktus a szikra, de a pesti tőzsde október óta ralizik, több részvény történelmi rekordra futott december végére.” | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.