Óriási a bizonytalanság az európai tőkepiacokon a koronavírus-járvány miatt: az eddigi eladási hullám tegnap csapkodásba váltott, egyes papírok és szektorok úgy drágultak, mintha lecsengett volna a pánik. Könnyen lehet, hogy csak széles körű, minden eszközosztályra kiterjedő korrekció áll a háttérben, különösen mivel az elmúlt napokban a legtöbb európai eszköz rendkívül túladottá vált.
A leglátványosabb az európai börzék délutáni irányváltása volt: az addig megbízhatóan csökkenő részvényindexek emelkedésbe váltottak át. Kiemelkedő a vírus új gócpontjaként kezelt Észak-Olaszország vezető börzéje, a milánói tőzsde 1,5 százalékos emelkedése, miután az előző napokban majdnem 10 százalékot esett. A legnagyobb fordítók épp azok a szektorok voltak, ahol korábban a legnyilvánvalóbb volt a pánik: a gépjárműipari vállalatok jegyzése felpattant, a bankszektor is kifejezetten jól szerepelt. A légitársaságok árfolyama azonban továbbra is esett, a szektorban tegnap sem voltak ritkák a 2-3 százalékos mínuszok. Az amerikai piacok is bőven a pozitív tartományban nyitottak. A menekülőeszközként használt biztonságos állampapíroktól is szabadulni kezdtek a befektetők: a német és a francia hozam emelkedett valamelyest, de még a tízéves olasz papírt is érintette a hozamemelkedés. A pesti parkett a legnagyobb fordítók közt volt: a BUX a délelőtti érdemi mínuszok után délutánra feltámadt, a vezető részvények mind erősödtek, és a kisebb papírok piacán is jelentős pluszokat láthattunk.
Piaci kommentárok szerint a váratlan mozgásokban szerepet játszhat az is, hogy a kereskedők a járvány miatti kamatvágásra kezdtek spekulálni az euróövezetben. A határidős árazások alapján a befektetők 70 százalékra taksálnak egy júliusi kamatvágást az Európai Központi Banktól, ennek elmaradása esetén a decemberi lazítás esélyét már száz százalékra adják.
A fordulatos kereskedés ellenére a járvány terjedése nem állt meg: csökkent ugyan az új kínai fertőzöttek száma, de Európában, úgy tűnik, az olasz hatósági intézkedések egyelőre nem tudják feltartóztatni a vírus terjedését: Olaszország legtöbb szomszédjánál regisztráltak már fertőzöttet.
A legtöbb válság a tőkepiacokról indul, és onnan gyűrűzik át a reálgazdaságba, most az ellátási láncok várható zavara hatott ki a tőkepiacokra – vélte Török Lajos. Az Equilor vezető elemzője szerint még nem lélegezhetünk fel, sok múlik azon, mennyire vetik vissza a karanténok a fogyasztást és a termelést. „Sok kis- és középvállalkozás küzdhet akut likviditáshiánnyal, ha készleteket kellene felhalmozniuk, vagy ha hónapokra megcsappanna a kereslet, ez a bankszektorra is nagyban kihatna.” A gépjárműiparon át hazánkat is erősen érinti az ellátási zavar: bár a nálunk gyártott prémiumautókat nem Kínában értékesítik, a keresletcsökkenés az anyavállalatok bevételkiesésén át hozzánk is begyűrűzik, nem szólva arról, hogy az alkatrészek beszállítói is leállhatnak az átmeneti létszámhiány miatt.
Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank makroelemzője is kínálati sokknak nevezte az eladási hullámot. „A kiskereskedelem, a szállítmányozás, a nehézipar mind létszámhiánnyal küzdhet, a kínálat hiánya pedig gyorsan felfelé tolhatja az inflációt.” Pálffy 85 százalékra árazza, hogy a járvány csitulta után technikai recesszió lesz Olaszországban, ha pedig Németországban is megjelenik a vírus, ott is nagy a valószínűsége ennek. „Az olaszokat nagyon rosszkor kapta el a járvány, de stabil makrogazdasági háttérrel rendelkező országokban elvileg nem okozhat nagyobb gondot, mint egy tömeges sztrájk.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.