Topolay Gábor | Tárgyalt egymással Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török államfő tegnap Moszkvában, a téma a közel-keleti helyzet volt, különösen az Ildib tartományban történt incidens. Kormányközeli források szerint mindkét államfő békés hangnemet ütött meg, és még azelőtt tűzszünetet szeretnének Észak-Szíriában, hogy még jobban eldurvulna a háborús konfliktus. A két politikus zárt ajtók mögött tárgyalt, lapzártánkig nem érkeztek hírek a végeredményről.
Putyin már a találkozó előtt kifejezte együttérzését az orosz légitámadásban meghalt 34 török katona miatt. A támadás Ildib tartományban történt, ahol a török haderő a Moszkva által támogatott szír kormányerőkkel harcol. Ugyan források szerint Putyin bocsánatot kér, Erdogan jóval rosszabb alkupozícióban van. Egyrészt Törökország éppen egy gazdasági válságból lábal ki, másrészt a két ország üzleti kapcsolatai most szorosabbak, és Ankarának is fontosabbak, mint 2015-ben, amikor a török légtérbe tévedő orosz gép lelövése miatt Moszkva szankciókkal sújtotta a török államot.
Mára Oroszország lett Törökország második legnagyobb külgazdasági partnere. Ugyan Ankara csak a hetedik Oroszország legnagyobb partnereinek listáján, de több óriási infrastrukturális projekt van az országban: az oroszok 20 milliárd dollárért atomerőművet építenek Mersin tartományban, gázvezetéket fejlesztenek a Fekete-tenger alatt, és a nemrég vásárolt orosz légvédelmi rendszer telepítése is folyamatban van.
A külkapcsolatokban különösen fontos az élelmiszeripar. Törökország az egyik legfontosabb élelmiszer-beszállító Oroszországban. A török gyümölcsök és zöldségek legnagyobb piaca Oroszország, bár a volumen még nem éri el a 2015-ös kereskedelmi szinteket. Nem úgy a búza terén: lassan függeni kezd az orosz piac a török búzavásárlásoktól. Míg a szankciók alatt évi 2,5 millió tonnára csökkent az export, mára 5,2 millió tonnára ugrott. Törökország a világ legnagyobb búzaimportőre, és ott a legmagasabb az egy főre jutó kenyérfogyasztás is, az orosz termelőknek kiemelten fontos a török kapcsolat.
Az orosz működő tőke Törökországban nominálisan jelentős, de a főleg az energetikában és a pénzügyi szektorban működő orosz cégek csak a tizedik legnagyobb beruházónak számítanak. A török versenyszektor bevételeinek nagy része a turizmusból származik, és a teljes forgalom 16 százalékát az oroszok adják. A 2015-ös szankciók idején elmaradtak, ami nagy érvágás volt a törököknek: évi 4,4 millió orosz turista látogatott Törökországba a szankciók előtt, 2016-ra azonban szinte teljesen eltűntek. Mára újra rekordot ért el a számuk, meghaladja az évi hatmilliót.
Az igazán nagy üzlet azonban a gáz: Ankara az orosz nyersanyag harmadik legnagyobb vásárlója. A Gazprom üzemelteti a TurkStream földgázvezetéket a Fekete-tenger alatt, amely ugyan már működik, de még fejlesztik. Nemcsak a vásárlóerő számít, hanem a geopolitikai stabilitás is: a TurkStream fontos vonal, ezzel Moszkva minden fronton ki tudja kerülni Ukrajnát.
a csúcstalálkozón
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.