Adókönnyítésekkel, legalább 25 milliárd dolláros támogatási alappal és új szabályozással próbálja hazacsábítani a washingtoni kormányzat és törvényhozás Kínából az amerikai vállalatokat, és a Reuters értesülése szerint már folyik a konkrét javaslatok kidolgozása. A munkát felgyorsította a koronavírus-járvány, amely ismét megmutatta, milyen nagymértékben függ az amerikai ellátási lánc, többek között az egészségügy a kínai beszállítóktól. „Az a cél, hogy előállítsunk mindent, amire Amerikának szüksége van, beleértve a gyógyszereket is, aztán exportáljunk az egész világnak” – mondta Donald Trump elnök.
Az Egyesült Államok teljes importjának a 18 százaléka származott tavaly Kínából. A függőség megszüntetése azon kevés kérdés egyike, amelyben egyetértenek a republikánusok és a demokraták. Több törvényjavaslat is fekszik a képviselőház és a szenátus előtt, amelyek elsősorban a gyógyszerek és az orvosi felszerelések hazai gyártását segítenék elő, de akad olyan is, amelyik megemelné az amerikai vállalatok kínai bevételére kivetett adót, illetve államilag finanszírozná a válság miatt bajba került, de nemzetbiztonsági szempontból fontos vállalatok felvásárlását. Egyes elképzelések szerint az alapvető termékek esetében a teljes ellátási láncot vissza kell vinni az országba, ami segítene felpörgetni a karantén miatt bajba került szövetségi államok gazdaságát.
Már szinte mind az ötven szövetségi államban megkezdődött a járvány terjedésének megakadályozására hozott korlátozó intézkedések enyhítése, és egyelőre nincs jele, hogy nagyobb mértékben megugrott volna az új fertőzések száma – mondta Alex Azar egészségügyi miniszter a CNN-nek. Hangsúlyozta, hogy ebből korai még következtetéseket levonni. Texasban például május elsején kezdték meg a nyitást, és az április közepi, napi átlagosan ezerről azóta folyamatosan nő az újonnan megerősített esetek száma, múlt csütörtökön elérte az 1450-es csúcsot, ez azonban lehet annak a következménye is, hogy több tesztet végeznek.
A járvány alakulását kulcsfontosságúnak nevezte a gazdaság talpra állítása szempontjából Jerome Powell is a CBS-nek adott interjúban. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke szerint a gazdaság teljes felépülése akár a jövő évig is elhúzódhat, és szükség van hozzá arra, hogy helyreálljon az emberek bizalma. Ám erre talán mindaddig várni kell, amíg meglesz a koronavírus elleni oltóanyag. Powell egyébként hosszú távon változatlanul nem számít mély gazdasági depresszióra, bár elismerte, hogy a GDP akár 30 százalékkal zsugorodhat a második negyedévben, a munkanélküliség pedig elérheti az 1930-as években mért 25 százalékot. Jó esélyt lát azonban arra, hogy a harmadik negyedévben megindul a növekedés, és ezen a pályán is marad – amennyiben az emberek betartják a közegészségügyi szabályokat, és nem lesz a járványnak egy újabb hulláma. „A gazdaság rendbe fog jönni, de ehhez némi időre lesz szükség” – fogalmazott, és hozzátette, hogy valójában nem tudjuk, ez mikor történik majd meg. Powell ma számol be a szenátus pénzügyi bizottságának az eddig életbe lépett, több mint 3000 milliárd értékű csomagtervek hatásáról, de szükségesnek tart újabb segítséget is, hogy a következő három-hat hónapban megmentsék az amerikaiakat és a vállalkozásokat a csődtől. Az új csomagra egyelőre várni kell a demokraták és a republikánusok kibékíthetetlen ellentéte miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.