BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Washington erősíti a nyomást Pekingen

Újabb éles konfrontáció várható az Egyesült Államok és Kína között, miután a washingtoni kereskedelmi minisztérium bejelentette: megváltoztatja az exportszabályozást, hogy elvágja a Huawei félvezető-ellátását. Ezentúl minden külföldi vállalatnak külön engedélyt kell majd kérnie az amerikai kormányzattól, ha a kínai vállalatnak amerikai szoftverek és technológiák közvetlen felhasználásával készített félvezetőket vagy egyéb termékeket akar eladni. Ez súlyos csapás a többi között a Huawei egyik legnagyobb beszállítójára, a tajvani TSCM-re, amelynek Washington nem garantál mentességet. (A cég tervezett amerikai beruházásáról bővebben a 9. oldalon.)

A Huawei egyelőre nem kommentálta a döntést, de a kínai kormány szócsövének tekintett Global Times szerint Peking válaszlépésként kész az úgynevezett megbízhatatlan entitások listájára tenni amerikai nagyvállalatokat, például az Apple-t, a Cisco Systemst és a Qualcommot, vizsgálatot indíthat és korlátozásokat vezethet be ellenük, valamint felfüggesztheti a Boeing repülőgépek beszerzését. Várhatóan újabb frontot nyit a két ország között a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) új vezetőjének megválasztása is, miután egy évvel korábban távozik a posztról a brazil Roberto Azevedo. Trump szerint a WTO túl puhán bánik Pekinggel, és nyilvánvalóan presztízskérdésnek tartja majd – ahogyan Kína és az Európai Unió is –, hogy az általa támogatott jelölt nyerjen.

A feszültség talán még soha nem volt olyan éles a két ország között a diplomáciai kapcsolatok négy évtizeddel ezelőtti felvétele óta, mint most, és a helyzet csak tovább romlik, ahogy közeledik a novemberi elnökválasztás. A valószínű demokrata jelölt, Joe Biden arra kívánja kihegyezni a kampányát, hogy Trump csak szavakban kemény Kínával, az elnök pedig Pekinget hibáztatja a koronavírus-járványért, amely romba döntötte az amerikai gazdaságot, és ezzel csökkenti az újraválasztási esélyeit. Trump a múlt héten már odáig jutott, hogy közölte: nem akar beszélni Hszi Csin-ping elnökkel, és az Egyesült Államok „megspórolna 500 milliárd dollárt, ha megszakítaná a kapcsolatot Kínával”. Ezzel az éves kínai importra utalt, amelyet korábban kidobott pénznek nevezett.

Kérdés, hogy mi lesz ebben a helyzetben a januárban aláírt kétoldalú kereskedelmi megállapodással, bár a vámok esetleges újbóli megemelése hiányzik a legkevésbé a járvány által megtépázott amerikai és kínai gazdaságnak. Peking egyelőre nem tudja teljesíteni a vállalását, hogy idén és jövőre 200 milliárd dollárral növeli az amerikai importot, de folyamatosan rendel kisebb-nagyobb tételben agrártermékeket, és engedélyezi újabbak, például árpa és fekete áfonya behozatalát. Larry Kudlow, Trump gazdasági tanácsadója is elismerte, hogy Peking próbálja tiszteletben tartani az egyezséget, és „a megállapodásnak egyáltalán nincs vége”. A végső döntést azonban az amerikai elnök hozza meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.