V aldis Dombrovskis, az Európai Bizottság gazdasági ügyekért felelős alelnöke figyelmeztetett, hogy London pénzügyi központjának, a Citynek akár jövő évig is várnia kell, mire kiderül, megkapja-e az uniós országok teljes pénzügyi piacának eléréséhez szükséges engedélyeket – számolt be tegnap a Financial Times. Brüsszel ugyanis a következő hónapokban nem lesz kész arra, hogy megítélje, megfelelnek-e a britek bizonyos uniós feltételeknek, mivel a szervezet saját szabályozásai is változnak. Az Egyesült Királyság különleges státusza az év végén szűnik meg, miután véget ér az EU-ból való kilépést követő átmeneti időszak.
A bizottság alelnökének intése ismét rávilágít arra, hogy milyen bonyodalmak és bizonytalanság vár a brit bankokra és alapkezelőkre a jövő év elejétől, amikor elveszítik a „pénzügyi szolgáltatási útlevelüket”, vagyis a jogot, hogy kihasználják az egységes piac adta előnyöket. A banki és a pénzügyi szektor több más szolgáltatással együtt nagyrészt kimarad az Egyesült Királyság és az EU jövőbeni kapcsolatairól folyó tárgyalásokból, amelyek elsősorban az árukereskedelemre vonatkoznak. Az utóbbival kapcsolatban ma kezdődik meg Brüsszelben az újabb egyeztetési forduló, ezenkívül még kettőnek az időpontját tűzték ki szeptember 7-re, illetve 28-ra. David Frost, a brit delegáció vezetője még mindig bízik benne, hogy a jövő hónapban sikerül tető alá hozni a megállapodást, és a múlt héten Micheál Martin ír kormányfő is úgy vélekedett, hogy van esély a kompromisszumra. Tegnap, az újabb forduló előtt erősödött a font a dollárral és az euróval szemben is. „A piacon sokan feltételezik, hogy a politikusok az utolsó pillanatig várnak a megállapodással – miért engednének, ha van még idejük?” – értékelte a helyzetet a Reutersnak Jane Foley, a Rabobank vezető devizastratégája, aki szerint „ha világosabbá válik, hogy nem lesz megegyezés, vagy lesz ugyan, de olyan, amely nem elégíti ki a brit gazdaság több szektorának várakozásait, akkor ismét sebezhetővé válik a font”. Ha a dollár továbbra is gyenge marad, akkor ez a sebezhetőség az euróval szemben mutatkozik majd meg – tette hozzá.
A felek a kereskedelmi megállapodás mellett a pénzügyivel is csúszásban vannak, az eredeti tervek szerint június 30-ig kellett volna dönteni arról, kompatibilis-e a két fél szabályozása. A pénzügyi szektorban az EU egy átfogó ekvivalencia-rendszer alapján határozza meg, hogy harmadik országok milyen hozzáférést kapnak a piacához, és ez attól függ, hogy az adott partner saját szabályozása legalább olyan szigorú-e, mint Brüsszelé. Jelenleg azonban egy sor uniós szabályozás elfogadása van soron – figyelmeztetett Dombrovskis –, és amíg ez nem történik meg, addig kizárható, hogy Brüsszel gyors döntést hozzon arról, megfelel-e a feltételeknek a brit pénzügyi szolgáltatási szektor. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a brit székhelyű cégeket kizárják az uniós piacról – tette hozzá –, de a brit felügyeleti szerveknek az egyes országokkal külön-külön kell megállapodniuk a feltételekről. Ez igen nehéz folyamat lesz, és ezzel a City jogászai tökéletesen tisztában is vannak. Julia Smithers Excell, a White & Case ügyvédi iroda partnere szerint ez tovább bonyolítja a szektor helyzetét, mivel „sajnos a nemzeti szabályozások jelentősen különböznek egymástól a 27 uniós tagállamban” – mondta a Financial Timesnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.