BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EU nem hagy kiskaput

Az első becslésnél kevésbé zsugorodott a brit gazdaság a második negyedévben, de a koronavírus-járvány erősödése miatt nem is várható javulás az év végéig.

A brit autóipar eredetiségi problémák miatt súlyos károkat szenved el még abban az esetben is, ha esetleg sikerül megkötni az Európai Unióval a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokat rendező megállapodást – értesült a BBC egy levélből, amelyet a Brexit-főtárgyaló, David Frost küldött az ágazat vezetőinek. Brüsszel ugyanis nem fogadja el brit termékként a japán és török egységeket és alkatrészeket, így az export egy részét mindenképpen vámok terhelik majd. London eddig nem tudta meggyőzni az EU-t, és „nyilvánvalóan nem is erősködhetünk” a kérdésben – értékelt Frost. Egy másik, szintén a BBC által megszerzett dokumentum szerint azonban az elektromos autók, akkumulátorok és kerékpárok esetében tovább erőltetik majd a kérdést, és azt kérik az EU-tól, hogy azokat akkor is brit gyártmányúnak ismerje el, ha az alkatrészek többsége külföldön készül. Az eredetiséghez az EU megköveteli, hogy a késztermék 55 százalékát az adott országban vagy uniós tagállamban gyártsák, a legtöbb brit áru azonban nem éri el az előírt határértéket. Az autóipar esetében viszont szinte élet-halál kérdése a vámmentesség.

Az egyeztetések ugyan a héten folytatódnak, a London iránti bizalmat Brüsszelben alaposan megtépázta a belső piaci törvény, amely gyakorlatilag felülírja a kilépési megállapodást. Az EU tegnapig adott határidőt a törvény visszavonására, ami nem történt meg, ellenkezőleg: kedd este elfogadta a londoni alsóház. Boris Johnson csak annyi engedményre volt hajlandó a nemzetközi egyezmény megsértése miatt aggódó konzervatív képviselők meggyőzése érdekében, hogy a döntést a miniszterek kezéből átengedte a képviselőknek. Mivel a szavazás végkimenetele így előre vár­ható volt, a font csak minimálisan gyengült a hírre.

A koronavírus-járvány má­sodik hulláma is elterelte a figyelmet a belső piaci törvényről. Az Egyesült Királyságban kedden napi csúcsot, 7143 új fertőzést jelentettek, és a járvány következtében rekordmértékben visszaesett a gazdaság a második negyedévben. A tegnap nyilvánosságra hozott végleges adat szerint 19,8 százalékkal zsugorodott a GDP a második negyedévben, ami kicsivel jobb a 20,4 százalékos első becslésnél, de így is a legnagyobb csökkenés a fejlett ipari államok között. Az újabb korlátozó intézkedések miatt a gazdaság várhatóan a negyedik negyedévben is stagnál majd, de

a Capital Economics szerint a javuló tendencia akár meg is fordulhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.