BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Semmi nem pótolhatja az uniós piacot

Az Európai Unió nem hajlandó engedményeket tenni kulcskérdésekben az Egyesült Királyságnak a kereskedelmi megállapodás érdekében, amelynek hiányában több brit agrárágazatot az összeomlás veszélye fenyeget.

A héten folytatódnak a jövőbeni kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat meghatározó tárgyalások az Európai Unió és az Egyesült Királyság között, és bár optimista hangok is hallatszanak Brüsszelből, nagyon nagy szakadék tátong a két fél elképzelései között. Az egyik kritikus terület a halászati jogok kérdése. Simon Coveney ír külügyminiszter tegnap a dublini parlament szakbizottsága előtt figyelmeztetett, hogy a jelenlegi brit álláspont „nagyon megnehezíti a tárgyalásokat, és őszintén szólva egyelőre elég nehéz elképzelni, hogy eredményre jussunk” – idézte a Reuters a tárcavezetőt.

Elsősorban Emmanuel Macron francia elnök az, aki határozottan ragaszkodik hozzá, hogy az uniós tagállamok a jövőben is ugyanúgy hozzáférhessenek a brit felségvizekhez, mint most. A Bloomberg értesülései szerint a hajthatatlansága még az EU-n belül is feszültségeket szül, hiszen a legtöbb tagállamot nem igazán érdeklik a halászati jogok, Macron viszont nem akarja elidegeníteni a francia választókat azzal, hogy engedményeket tesz az ősi riválisnak. Ugyanez mozgatja egyébként Boris Johnsont is, a halászatnak ugyanis elenyésző a szerepe a brit gazdaságban, a GDP mindössze

1 százalékát adja. Nyilvánosan azonban minden tagállam kiáll a franciák mellett, akiket a többi halásznemzet – például Hollandia és Dánia – is támogat.

A másik, egyelőre megoldhatatlannak tűnő probléma az állami támogatások kérdése, amelyben Brüsszel a britektől vár engedményeket – egyelőre hiába. Az EU-ban egyre nő a türelmetlenség, különösen, mivel még mindig a brit parlament előtt van a belső piaci törvény, amely gyakorlatilag felrúgja a tavaly kötött kilépési megállapodást. (Az alsóház már megszavazta, jelenleg a lordok háza tárgyalja a tervezetet.) Az EU jogi eljárást indít London ellen a törvény miatt, amely ráadásul még inkább megingatta a bizalmat a britekben. Ugyancsak a Bloomberg értesülése szerint Brüsszel kész novemberig, decemberig is elhúzni a tárgyalást, de nem fog engedményt tenni a kulcskérdésekben. Az EU arra játszik, hogy Johnson nem fogja beváltani a fenyegetését, és nem áll fel a tárgyalóasztaltól, ha nem kapja meg, amit akar.

A megállapodás hiánya súlyos csapást mérne több brit szektorra is, ezek közé tartozik a birkatenyésztés. Az ágazati szövetség (CLA) legfrissebb figyelmeztetése szerint a birkatenyésztés gyakorlatilag összeomolhat, mivel az export 89 százaléka az Európai Unióba irányul. Ebben az esetben a brit juhhúst 28–76 százalékos vám terhelné, ami nyilvánvalóan megjelenne a fogyasztói árakban, és a kereslet jelentős visszaeséséhez vezetne. Így túlkínálat alakulna ki az Egyesült Királyságban, és zuhanni fognak az árak. Ez végig fog hullámozni az egész ellátási láncon, de a tenyésztőket érinti majd a leginkább.

A 30 ezer tenyésztőt tömörítő CLA számításai szerint a 2019-es exportszintet alapul véve 2-3 millió juh húsa kerül hirtelen a brit piacra, amely ennyit képtelen befogadni – számolt be a Politico. Hasonló problémával szembesül majd a többi agrárágazat is, hiszen a brit marhahús, tejtermék, gyümölcs és zöldség nagyjából 80 százaléka is az uniós piacra került eddig. „Nem túlzás azt állítani, hogy egyes szektorok csupán pár hónapra vannak az összeomlástól” – figyelmeztetett Sarah Hendry, a CLA vezérigazgatója. Phil Stocker, a birkatenyésztők szövetségének vezetője ehhez még azt is hozzátette, hogy a Brexit után megkötendő kétoldalú kereskedelmi szerződések sem fogják pótolni az uniós piacot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.