BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tavasszal robbanhat a szociális bomba Ukrajnában

Dunda György, Ungvár | Ukrajnában nem újították meg a vasárnap lejárt korlátozásokat, így bő két- hetes szünet után már valamennyi üzlet ismét kinyithatott, nem csak az alapvető fontosságú cikkeket árusítók. A távolságtartás és a maszkviselés továbbra is kötelező, a karanténszabályok és a rendezvények tilalma pedig február 28-ig él. Hétfőn 2516 új fertőzöttet regisztráltak, és 63-an haltak meg, ezzel 21 924-re növekedett az áldozatok száma. A járvány lecsengőben van, talán ez magyarázza, hogy egy friss közvélemény-kutatás szerint az ukránok 52 százaléka nem akarja magát beoltatni ingyen sem. Igaz, egyelőre nincs is mivel, hisz nincs vakcina. Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere a város kontójára a hét végén rendelt egymillió dózist, de hogy kitől és mikor jutnak hozzá, senki sem tudja.

Eközben az emberek türelme fogytán, s több elemző is úgy véli, 2021-ben tetőfokára hághat a társadalmi-szociális elégedetlenség. Decemberben a kisvállalkozók tüntettek, most pedig országszerte megmozdulások várhatók a piacosított, azaz drasztikusan megemelt rezsidíjak miatt. A válságot csak mélyíti, hogy az idei költségvetésben szinte semmire nem jut elég pénz.

„Az emberek a járvány miatt egyre türelmetlenebbek, de nagyon nehéz év vár a kormányzó pártra és személyesen az államfőre is. Egyáltalán nem biztos, hogy 2021-et sikerül választások nélkül letudnia a hatalomnak” – értékelt Olekszij Jakubin elemző. Szerinte a szerény idei gazdasági fejlődést előrevetítő Volodimir Zelenszkij elnök túl optimista, mivel a karantént legalább áprilisig fenn kell tartani, s azzal az év negyedét már el is vesztegették.

Komor képet fest Olekszandr Honcsarov közgazdász is. Zuhan az ipari termelés, zsugorodik az agrárium, sorra zárnak be a vállalkozások, miközben a büdzsé GDP-arányos hiánya 6 százalékra fut fel, elmaradnak a külföldi befektetők, rosszul működik a belső piac, és rekordnagyságú, 16,1 milliárd dollár hiteltörlesztés vár az országra – sorolja a rossz híreket a szakértő. Az államkasszába beérkező minden hetedik hrivnya törlesztésre megy el, és nem látni, mikor szabadul ki az ország az adósságspirálból, mikor mond le a külföldi hitelekről. Tavaly 110 dollárnyi adósságtörlesztés esett egy-egy állampolgárra.

Pavlo Rugyakov elemző hozzáteszi, miközben az emberek vért izzadnak, hogy kifizessék a számláikat, és megvegyék a folyton dráguló élelmiszereket, addig a parlament kiadásaira 24, az elnöki iroda fenntartására 39 százalékkal, a miniszteri kabinet költségeire 11 százalékkal jut több a tavalyinál. A politológus szerint ezek az „apróságok” is közrejátszanak abban, hogy az idén könnyen robbanhat az a bizonyos szociális bomba – amelyet ő már a tavaszra jósol –, nehéz helyzetbe hozva Zelenszkij elnök rendszerét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.