BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felsorakoztak Kínával szemben a G7-ek

Két dologról lehet emlékezetes a G7-országok hét végi találkozója: a félsikert hozó amerikai kísérletről egy masszívabb Kína elleni front létrehozására, és a kellemetlen órákról, amelyeket a vendéglátó brit miniszterelnök, Boris Johnson élt át a forrósodó északír konfliktus miatt.

Amikor tavaly márciusban elhalasztották a gazdag demokráciák, a Hetek Csoportja (G7) csúcstalálkozóját, még Donald Trumpnak hívták az Egyesült Államok elnökét. Akkor még nem lehetett tudni, hogy mire a találkozó megvalósul – a múlt hét második felében, az angliai Cornwallban –, a republikánus elnök demokrata utódja vesz majd részt rajta. Igaz, Joe Biden is markáns szembenállást képvisel az emelkedő világhatalommal, Kínával, ő azonban nem a hidegháborúban, hanem a multinacionális együttműködésben hisz, ennek megfelelőek voltak a csúcs előtti amerikai várakozások.

Ezek csak féloldalasan teljesültek, kiderült, hogy a szövetségesek nem teljesen azonosulnak Washington stratégiájával, bár Kínát mindegyikük versenytársnak látja, és alternatívát állítanának például a hatalmas hitelösszegekkel megtámogatott Egy övezet, egy út kezdeményezésnek, amellyel Peking a befolyását növeli több kontinensen, és amely – írta a The New York Times – méretében és ambíciójában messze meghaladja a második világháború után Európának nyújtott amerikai Marshall-segélyt. A sajtójelentések szerint ugyanakkor Biden keményebb közös fellépést sürgetett Kínával szemben, mint az európai szövetségesek, például a távozó német kancellár, Angela Merkel, aki szerint a konfrontáció­nál fontosabb pozitív közös célokat megfogalmazni. A csúcs záróközleményéből végül a Bloomberg jelentése szerint kimaradt a kényszermunka alkalmazásának kritikája, bár felhívta a figyelmet a hongkongi és hszincsiangi emberjogi problémákra. Az 1,4 milliárdos népességű Kína – meg sem várva a G7-találkozó záróközleményét – „visszalőtt”: vége van annak az időnek, amikor a globális döntéseket „országok egy kis csoportja” diktálja – idézte a Reuters a londoni kínai nagykövetség egy szóvivőjét, aki hozzátette: a nemzetközi rend ehelyett az Egyesült Nemzetek Szövetsége elvein nyugszik.

A csúcs résztvevői az oltóanyag­hiánnyal küzdő országoknak azt ígérik, hogy a következő egy évben a nekik szánt 1,3 milliárd adag koronavírus elleni vakcinát újabb egymilliárddal toldják meg, továbbá egyetértettek a G7-pénzügyminiszterek egy héttel ezelőtti javaslatával a legalább 15 százalékos globális minimum-társaságiadó bevezetésére, és felszólították Oroszországot, hogy csapjon le a zsarolóvírus-támadásokat végrehajtó kiberbűnözőkre. A csoport visszatért ahhoz a korábbi ígéretéhez – amelynek teljesítését eltérítette a pandémia –, hogy 2025-ig évi 100 milliárd dollárt költenek arra, hogy segítsenek a szegényebb országoknak csökkenteni karbongáz-kibocsátásukat. Egyes környezetvédő csoportok – mint a Climate Action Network – csalódásukat fejezték ki amiatt, hogy a csúcs résztvevői nem fogalmaztak meg ambiciózusabb és részletesebb terveket a klímavédelemre – írta a Reuters.

Kolbászdiplomácia paprikázta fel a hangulatot

Miközben a csúcs résztvevői globális kérdéseket vitattak meg, a vendéglátó britek és az Európai Unió közti feszültség nyílt összeszólalkozásokhoz vezetett a „kolbászháború” miatt. A britek unióból való kilépése után speciális protokollról állapodtak meg az Írországgal szárazföldi határral rendelkező Észak-Írországról, London azonban az oda irányuló kolbászszállítmányok esetében figyelmen kívül hagyná, hogy az egyezmény vámjogilag az EU részének tekinti Észak-Írországot. Hírügynökségi jelentések szerint Emmanuel Macron francia elnök komolyan felbőszítette Boris Johnson brit kormányfőt azzal, hogy azt mondta, a tartomány tulajdonképp nem is része az Egyesült Királyságnak, ezért határellenőrzésekre lesz szükség.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.