J. J. | A Sotheby’s London kizárólag női alkotókat felvonultató (Woman) Artist című online árverésének összforgalma átszámítva mintegy 1,85 milliárd forintot ért el. A legmagasabb árat, 373,15 millió forintot az idén százéves Francoise Gilot festményéért adták. A képet 1965-ben festette a lányáról, Paloma Picassóról. A művet akkor egy amerikai gyűjtő vette meg a New York-i David B. Findlay Galleryben, és most először került árverésre. A Paloma gitárral című kép ára Gilot új egyéni aukciós rekordja. Ezt megelőzően a legdrágábban elkelt festménye egy női alak volt, 695 ezer dollárt ért 2014 novemberében a Sotheby’s New York-i árverésén.
Az idén éppen százéves Francoise Gilot Picasso egyik felesége és két közös gyermekük anyja, de önmagában is jelentős művész. Gilot 22 éves korában, 1943-ban ismerkedett meg az akkor 61 éves Picassóval, aki Dora Maarral szakított miatta. Tíz éven át, 1953-ig éltek együtt, ezalatt két gyerekük született. Érdekesség, hogy Gilot volt az egyetlen nő, aki elhagyta Picassót, sőt megírta bántalmazó kapcsolatukat az Életem Picassóval című könyvében.
A londoni aukción Gilot mellett olyan művészek festményeit, fotóit és szobrait vitték kalapács alá, mint Lavinia Fontana, Marie Laurencin, Berthe Morisot, Hannah Höch vagy Dorothea Tanning. Rajtuk kívül Sonia Delaunay, Leonor Fini, Louise Bourgeois, Helen Frankenthaler, Barbara Hepworth, Marlene Dumas, Judy Chicago és Cindy Sherman munkáira is licitálhattak az érdeklődők, valamint Bridget Riley, Tracey Emin, Marina Abramovic vagy Cecily Brown alkotásait is eladásra kínálták. A tételek zöme a becsértékét jóval meghaladva kelt el.
A női alkotók árverése
1,85
milliárd forint
összforgalmat ért el
A 373,15 millió forintot érő festményt a mester 1965-ben festette a lányáról, Paloma Picassóról
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.