K. Z. | Mielőtt felfedeznék őket, átlagosan tizenegy napot töltenek a hálózatokban a támadók, de a leghosszabb, felfedezés nélküli behatolás 15 hónapos volt – derül ki az Active Adversary Playbook 2021 című elemzéséből. Figyelembe véve, hogy a felderítés, a hozzáférési adatok megszerzése, egyéb adatok kilopása és más káros tevékenységek sok esetben perceket, esetleg órákat vesznek csak igénybe, a tizenegy napos átlagos szabad működés azt jelenti, hogy a támadók nagyon súlyos károkat okozhatnak a vállalkozások és az intézmények hálózataiban. Fontos megjegyezni azt is, hogy a zsarolóvírus-támadásoknál általában rövidebb a hálózatban töltött idő, mint a rejtőzködő támadásoknál, mivel ezeknél a pusztítás a fő cél.
A támadások 69 százalékánál használtak távoliasztal-protokollt (RDP-t) a hálózaton belüli laterális mozgáshoz. Az RDP-nél alkalmazott biztonsági intézkedések, mint például a virtuális magánhálózatok (VPN-ek) vagy a többlépcsős hitelesítés, általában a külső hozzáférés elleni védelemre fókuszálnak. Ezek azonban nem működnek, ha a támadó már a hálózaton belül van. A belső laterális mozgáshoz használt RDP egyre általánosabb az aktív, kézzel vezérelt támadásoknál, például azoknál, amelyeknek része a zsarolóvírus. A Sophos által vizsgált támadások 81 százalékának zsarolóvírus is részét képezte. A zsarolóvírus futtatása gyakran az a pont, amikor a támadás láthatóvá válik az IT-biztonsági csapat számára, ezért nem meglepő, hogy a Sophos erre az eredményre jutott. A Sophos által vizsgált más támadástípusok között szerepeltek például csak adatlopások, kriptobányász eszközök, banki és lemeztörlő trójaiak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.