BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válság, járvány, devizaerősödés drágította a világ városait

Tóth Marcell | A Mercer amerikai vagyonkezelő vállalat évről évre összeállítja a listáját arról, hogy a világ nagyvárosai közül hol mennyire drága a hétköznapi élet. Türkmenisztán fővárosában a legköltségesebb a megélhetés, Budapest is drágult egy év alatt, de továbbra is a régiós középmezőnyben szerepel. A 2021-es felmérésben 209 várost vizsgáltak, és a rangsorból szépen kirajzolódik, hogy a koronavírus-járvány okozta válság és annak a megélhetésre, illetve az ingatlanpiacra gyakorolt hatásai mennyiben befolyásolták egy-egy város vagy régió gazdasági helyzetét. A vizsgált mutatók között a lakhatási költségek mellett a tömegközlekedés, az étkezés és a szabadidő is szerepelt.Vince Cordova, a Mercer nemzetközi mobilitási elemzője a CNN-nek elmondta, hogy az idei rangsort a világjárvány igen erősen befolyásolta. Az utazási korlátozások, az otthoni munkavégzés széles körű elterjedése, az országonként eltérő járványhelyzet és az ebből is fakadó nagyon különböző járványkezelési és lezárási stratégiák miatt ezúttal az összehasonlítás is nehezebb volt. „Amikor a nemzetközi piacok megváltoznak, az hatást gyakorol az egyes termékek és szolgáltatások iránti keresletre és a fogyasztók viselkedésére egyaránt” – fejtette ki Cordova.

A lista első helyén Türkmenisztán fővárosa, Asgabat végzett. A megélhetés ott azért annyira drága, mert az ázsiai országban elhúzódó pénzügyi válság van, ami az élelmiszerárak drágulását és hiperinflációt okoz, és ez különösen a fővárosban csapódik le. A krízist Asgabat esetében nem a pandémia okozta, már a korábbi években is a rangsor élmezőnyében szerepelt, 2020-ban a második volt. Ezúttal a tavalyi listavezető Hongkong került a második helyre. A dobogó harmadik fokát Bejrút foglalta el, a libanoni főváros egy évvel korábban még csak a 45. helyen állt.

Érdekes adalék, hogy mivel az euró csaknem 11 százalékot erősödött egy év alatt a dollárhoz képest, inkább az európai városok drágultak a tengerentúliakkal összevetve. Hasonló hatást váltott ki az ausztrál dollár felértékelődése is, Sydney és Melbourne is előrelépett emiatt. Az idei olimpiai játékok házigazdája, Tokió a negyedik helyre került, az ötödik helyen Zürich végzett, ezzel ez a legdrágább euró­pai város. A magyar városok közül egyedül Budapest került fel a listára, fővárosunkat a tavalyi 170. helyezés után 2021-ben a 162. helyre rangsorolták. A térség városai közül Bécs 37., Prága 90., Pozsony 110., Zágráb 140., Bukarest 160., Belgrád 163., Varsó 164. lett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.