Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta a kötelező bevezetéséről szóló tárgyalások megkezdését azzal a céllal, hogy 

a minimumkövetelmények megállapításával az tisztességes megélhetést biztosító bérszintet állapítson meg a munkavállalóknak

közölte az uniós parlament csütörtökön.

A 443 szavazattal, 192 ellenszavazat és 58 tartózkodás mellett elfogadott jóváhagyás szerint a tisztességes megélhetést biztosító bérszint csak kötelező minimálbér, azaz az alapbér törvényileg meghatározott, legkisebb összegének megállapításával, vagy kollektív tárgyalások révén amikor a munkavállalók tárgyalások során állapodnak meg a bér mértékéről valósítható meg.

Fotó: Shutterstock

Az EP-képviselők véleménye szerint a kollektív tárgyalásoknak nagyobb szerephez kell jutniuk azokban a tagállamokban, ahol a tárgyalások a munkavállalók 80 százalékánál kevesebb dolgozót érintenek mondták. A fizetésszintek meghatározásakor tiszteletben kell tartani a nemzeti hatásköröket és a szociális partnerek függetlenségét is közölték.

A jóváhagyás alapján az EP tárgyalói, az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa elkezdheti kidolgozni az uniós minimálbér-számítás mindenki számára megfelelő jogszabályait tették hozzá.

Kósa Ádám, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője közleményében kijelentette: 

Európában is modellértékű a magyar minimálbéremelés

Fontosnak nevezte, hogy közös, mindenki számára megfelelő megoldás szülessen, amely tiszteletben tartja a tagállamok szabad mozgásterét.

Magyarország jó példával jár elöl, az Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) adatai szerint ugyanis 2010 és 2021 között a magyar minimálbér-növekedés a negyedik legnagyobb volt az Európai Unióban, a visegrádi országok (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia) között pedig a legnagyobb emelte ki a képviselő.