Oroszország hét végi visszalépése az ENSZ által közvetített, a fekete-tengeri gabonaexportról szóló megállapodástól valószínűleg hatással lesz az importfüggő országokba irányuló szállítmányokra, ami elmélyíti a globális élelmiszerválságot, és áremelkedést idéz elő.

Fotó: AFP

Több százezer tonna búza Afrikába és a Közel-Keletre való szállítása került veszélybe Oroszország visszalépése miatt, és az Európába irányuló ukrán kukoricaexport is csökken – mondta két szingapúri kereskedő.

Oroszország szombaton határozatlan időre felfüggesztette az ENSZ gabonakereskedelmében való részvételt, miután a Krímben lévő fekete-tengeri flottája elleni súlyos ukrán dróntámadásról beszélt.

„Ha egy olyan hajót kell helyettesíteni, amely Ukrajnából érkezett volna, milyen lehetőségeim vannak? Igazából nem sok” – mondta egy szingapúri gabonakereskedő, aki ázsiai és közel-keleti vevőknek szállít búzát.

A chicagói búza határidős jegyzése hétfőn több mint 5 százalékot, a kukoricáé pedig több mint 2 százalékot emelkedett a kínálattal kapcsolatos félelmek miatt. 

Blokád alá került több száz gabonaszállító hajó

Ukrajna szerint 218 hajót blokkoltak, miután Oroszország felfüggesztette a gabonamegállapodást.

Egy vasárnapi megegyezés értelmében egyébként a már kihajózásra váró hajók, illetve az úton lévő szállítmányok – több mint tíz hajó több ezer tonna gabonával – továbbhaladhattak. 

Oroszország szombaton közölte, hogy felfüggesztette részvételét az ENSZ által közvetített, az ukrán kikötőkből mezőgazdasági termékek exportjára vonatkozó megállapodásban, miután az Oroszországhoz csatolt Krímben megtámadták a flottáját.

Vasárnap egyetlen hajó sem haladt át a tengeri humanitárius folyosón. Az Egyesült Nemzetek Szervezete, Törökország és Ukrajna azonban sürgette a fekete-tengeri gabonamegállapodás végrehajtását, és Oroszország kihagyásával megállapodtak egy hétfői tranzittervben, amelynek értelmében 16 hajó haladhat tovább.

„Meg kell néznünk, hogyan alakul a helyzet. Nem világos, hogy Ukrajna továbbra is szállít-e gabonát, és mi történik az orosz exporttal” – mondta a szingapúri gabonakereskedő.

Ha az áremelkedés folytatódik, az növelheti a globális élelmiszer-inflációt és súlyosbíthatja az éhezést.