Magyarország hat helyet javítva a hetedik helyen végzett az OECD-országok adórendszerének vonzerejét vizsgáló Tax Competitiveness Index idei rangsorában, 38 ország közül – ismertette az EY globális pénzügyi tanácsadó vállalat kedden.

Full frame business black briefcase with heaps of tickets of Euro Jose A. Bernat Bacete
Fotó: Jose A. Bernat Bacete

A közleményben kiemelték, hogy hazánk megelőzte Németországot (15.), Ausztriát (18.) és az Egyesült Államokat (21.). A visegrádi négyek közül csak Csehország került hazánk elé a listán (5.), Szlovákia a 13., Lengyelország a 28. helyen végzett.

A 2022-es adó-versenyképességi index rangsorát Észtország vezeti, amelyet Lettország és Új-Zéland követ a dobogón,

a lista végén Portugália és Olaszország áll a sereghajtó Franciaország előtt.

A tanulmány kiemeli, hogy Magyarország legnagyobb erőssége az OECD-országok között legalacsonyabbnak számító társasági (9 százalék), illetve a nemzetközi vállalatokra vonatkozó adószabályokat is az átlagosnál jobbnak értékelték.

Gyorsult az az OECD-országokban

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a fogyasztói árnövekedés éves szinten átlagosan 10,5 százalékra gyorsult szeptemberben az egy hónappal korábbi 10,3 százalék után. Szeptemberben a 38 OECD-ország közül 19-ben két számjegyű inflációt regisztráltak, a legmagasabb rátát Litvániában (24,1 százalék), Észtországban (23,6 százalék) és Lettországban mérték. 

A magyar adórendszer versenyképessége szempontjából

erősségként értékelték a 15 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadót is.

A hátrányok között a jelentés az OECD-országokban legmagasabb, 27 százalékos áfakulcsot emelte ki.

A magyar adórendszer versenyképességének javulása tovább növeli az ország tőkevonzó képességét és a beruházásokat, és az adóadminisztráció jövő évi várható csökkenésével tovább erősödhet Magyarország pozíciója

– értékelte a felmérés eredményeit Heinczinger Róbert, az EY adópartnere.

A Tax Foundation adó-versenyképességi index több mint 40 változót vesz figyelembe öt kategóriában: társasági adók, egyéni adók, fogyasztási adók, vagyonadók és nemzetközi adózási szabályok.

Jól járnak az adótörvények módosításával a kisvállalatok – az önkormányzatok kevésbé

A kormány iparűzésiadó-kedvezményt ad azoknak a kisvállalkozóknak, akiknek az árbevétele nem haladja meg a 25 millió forintot. A javaslat szerint ezeknek a vállalkozásoknak lehetőségük lesz egy kedvezőbb, a hagyományos módon számított adóalapjuknál alacsonyabb adóalap után fizetni az iparűzési adót.