Észak-Korea tüzérségi lőgyakorlatot tartott péntekre virradóan, amelynek során mintegy 80 tüzérségi lövedéket lőtt ki egy tengeri határzónába – közölte Dél-Korea.

Air raid siren loudspeakers are seen on a rooftop at South Korea's eastern island of Ulleungdo.
Fotó: Shim Kyu-Seok / AFP

Előző nap Észak-Korea több rakétát indított, köztük interkontinentális ballisztikusat, ami arra késztette az Egyesült Államokat és Dél-Koreát, hogy meghosszabbítsa a jelenleg folyó hadgyakorlatát.

Az észak-koreai lőgyakorlat csütörtökön nem sokkal éjfél előtt kezdődött. A dél-koreai hadsereg arról számolt be, hogy több mint 80 tüzérségi lövedéket észlelt, amelyet Észak-Korea a tengerbe lőtt. Szöul szerint Phenjan megsértett egy 2018-as Korea-közi megállapodást.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter és Li Dzsong Szup dél-koreai védelmi miniszter washingtoni találkozóján a két ország közös nyilatkozatban tett ígéretet arra, hogy új intézkedéseket keresnek a szövetség eltökéltségének és képességeinek demonstrálására az ismételt észak-koreai provokációkat követően.

A feszültség tovább fokozódott a térségben azzal, hogy

Észak-Korea az idén rekordszámú rakétakísérletet hajtott végre, köztük csak szerdán legalább 23-at, csütörtökön többek között egy interkontinentális rakétával is.

Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztviselő csütörtökön azt mondta, hogy bár az Egyesült Államok már májusban közölte, hogy Észak-Korea 2017 óta először nukleáris kísérletekre készül, egyelőre nem tudni, hogy azt mikor hajtja végre.

Az Egyesült Államok úgy véli, Kínának és Oroszországnak van befolyása arra, hogy meggyőzze Észak-Koreát, hogy ne kezdjen újabb atombomba-kísérletekbe – mondta a tisztviselő.

Diplomaták szerint Washington kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy pénteken tartson nyilvános ülést Észak-Korea ügyében, hogy ezt a kérést a tanács többi tagja, Nagy-Britannia, Franciaország, Albánia, Írország és Norvégia is támogatta.

Az elmúlt években a 15 tagú tanács megosztott volt abban a kérdésben, hogy miként kezelje Észak-Koreát.

Májusban Kína és Oroszország megvétózta az Egyesült Államok indítványát, hogy újabb szankciókat vezessenek be az észak-koreai rakétakísérletekre válaszul.

Ezzel egy időben Phenjan elítélte az Egyesült Államok és Dél-Korea térségbeli hadgyakorlatait.

Kimerülőben lehet az orosz hadianyagkészlet, Észak-Korea segítheti Oroszországot

A phenjani vezetés közel-keleti, illetve észak-afrikai országokon keresztül próbálja eljuttatni a szállítmányokat – tudatta a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője.