A román kormány a vámmentesen beáramló ukrán gabona miatt nehéz helyzetbe jutott hazai termelőknek nyújtott európai uniós kártérítés kiegészítéséről döntött csütörtöki ülésén, de nem függesztette fel az ukrán mezőgazdasági termékek importját.

Aerial,View,Of,Big,Grain,Elevators,On,The,Sea.,Loading
Fotó: AlyoshinE

A bukaresti kormány húszmillió eurót fordít az ukrajnai gabona miatt kárt szenvedett termelők támogatására, ebből tízmillió eurót az Európai Bizottság biztosít, tízmillió eurót pedig a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből különítenek el 

– jelentette be Nicolae Ciuca miniszterelnök. A miniszterelnök azt is közölte: megerősítést kapott az Európai Bizottság (EB) elnökétől, hogy egy második támogatási csomag keretében Brüsszel további 100 millió euróval segíti az ukrán importtól szenvedő tagországok termelőit. A román kormányfő felidézte, hogy Ursula von der Leyen EB-elnök az egyoldalú intézkedések kerülését kérte az érintett uniós tagállamoktól, és közös európai fellépést szorgalmazott.

A Nicolae Ciuca liberális miniszterelnök vezette bukaresti koalíciós kormány mindeddig nem korlátozta a Romániába irányuló ukrán gabonaexportot, annak ellenére, hogy a liberálisok mindkét koalíciós partnere – a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is – az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának ideglenes felfüggesztését, illetve vámkötelessé tételét szorgalmazta. 

A lengyel, szlovák és magyar importtilalom nyomán Románia maradt az ukrán gabona egyedüli kapuja az uniós piac felé. Szlovákiában egészségkárosító növényvédőszer-tartalma miatt be is tiltják az ukrán gabona feldolgozását és felhasználását. Romániában egyelőre annyi változás lesz, hogy az élelmiszer-biztonsági szakhatóság felügyelői szigorúbban ellenőrzik a határon az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek minőségét, illetve a más piacokra irányuló tranzitot vámzárral látják el, és megfigyelés alatt tartják, amíg elhagyja az országot.