New York városa beleegyezett, hogy 13 millió dollárt fizet több mint ezer amerikainak, akiket 2020 nyarán tartóztattak le a Black Lives Matter tüntetések során. Ez a legnagyobb összeg az Egyesült Államok történetében, amelyet a tiltakozókkal kötött megállapodás révén fizetnek ki – közölte a Business Standard.

A girl after negotiating for long minutes convinced two NYPD officers to kneel along with the other protesters in support of the fight against racism and George Floyd's memory
Fotó: Northfoto

A manhattani szövetségi bírósághoz szerda este benyújtott dokumentumokat még jóvá kell hagyja egy bíró. Amennyiben ez megtörténik, úgy ez lesz a tömeges letartóztatások miatti perek során megítélt legnagyobb összeg a kifizetések közül. 

A polgárjogi per nagyjából 1380 ember nevében indult, akiket letartóztattak vagy megvertek a rendőrök a városban 2020 nyarán végigsöprő faji megkülönböztetések elleni demonstrációk során.

A csoportos keresetet kezdeményezők mindegyike legalább 9950 dollár plusz ügyvédi költséget kap, amely becslések szerint több millió dollárra tehető. 

Az egyezséget még jóvá kell hagynia Colleen McMahon amerikai kerületi bírónak. A per a számos tiltakozás közül a 18-i eseményre összpontosított, amely New Yorkban robbant ki, mégpedig azon a héten, amikor egy rendőr Minneapolisban megölte George Floydot.

A mostani megállapodás, amely a 2020-as Black Lives Matter tiltakozásokból eredő számos megállapodás egyike, lehetővé teszi a városnak, hogy elkerülje a költséges és politikailag nehézkes tárgyalást. Amerikában több másik város is tárgyal a településeik utcáit annak idején elözönlő tüntetőkkel, akik a Floyd halála utáni rasszista rendőri brutalitást ítélték el. Becslések szerint ezen demonstrációk során néhány nap leforgása alatt 10 ezer embert tartóztattak le.

Kimúlt a rendőrségbezáró mozgalom Amerikában, George Floyd városában is

Defund the police, vedd el a pénzt a rendőrségtől – ettől zengtek Minneapolis és más amerikai városok utcái, miután a 46 éves afrikai amerikai George Floyd megfulladt egy rendőr térde alatt. Ez a mozgalom mára kifújt – mondta ki három évvel később a liberális New York Times.