Jövő év végén ellátási hiánnyal kell szembenézni az olajpiacon, mivel a világ nem tudja elég gyorsan pótolni a kifogyó nyersolajkészleteket – mondtaVicki Hollub, az amerikai Occidental Petroleum vezérigazgatója hétfőn a CNBC-nek.

Vicki Hollub, president and chief executive officer of Occidental Petroleum Corp. (OXY), speaks during the American Energy Security Summit in Oklahoma City, Oklahoma, US, on Monday, Sept. 25, 2023. The summit convenes leaders on energy security, policy and innovation to discuss the most important energy issues of our day and their impact on the economy and national security. Photographer: Nick Oxford/Bloomberg via Getty Images
Hiánycikké válik a kőolaj Vicki Hollub, az Occidental vezérigazgatója szerint. Fotó: Getty Images

Néhány éven belül roppant szűk lesz az olajkínálat

Hozzátette, hogy a most kitermelt olaj mintegy 97 százalékát a XX. században fedezték fel, ám az abból az elmúlt évtizedben kitermelt nyersolaj kevesebb mint felét pótolták új lelőhelyekkel.

„Néhány éven belül nagyon szűkös lesz a kínálat” – emelte ki Hollub a Smead Investor Oasis konferencián az arizonai Phoenixben.

Az Egyesült Államok egyik legnagyobb olajvállalatának a vezérigazgatója szerint egyelőre ebből semmi sem érezhető, mivel túlkínálat van a piacon, ami a jelenlegi közel-keleti konfliktus ellenére is alacsonyan tartja az olajárakat. Az Egyesült Államok, Brazília, Kanada és Guyana pedig rekordmennyiségű olajat termel, miközben a kereslet a kínai gazdaság megtorpanása közepette lassul.

Fordul azonban a kocka, és a kínálat 2025 végén már nem tud lépést tartani a kereslettel.

Bár a piac jelenleg sincs egyensúlyban, hiszen rövid távon visszaesett a kereslet, ugyanakkor a kínálat elégtelensége hosszú távon velünk marad

– mutatott rá.

Az OPEC előrejelzése szerint a globális olajkereslet a magára találó kínai gazdaságnak hála 2025-ben napi 1,8 millió hordóval fog nőni, míg az OPEC pluszon kívüli országok kitermelése mindössze napi 1,3 millió hordóval bővül. Az előrejelzés tehát kínálati deficitet feltételez, hacsak az OPEC+ nem hagy fel a jelenlegi termeléscsökkentéssel és nem növeli saját termelését.

Egyre drágább lesz a kőolaj

Hollub korábban a Reutersnek is elmondta, hogy az 1950-es évek közepétől az 1970-es évek végéig az olajtársaságok körülbelül ötször annyi olajat találtak, mint amennyit felhasználtak, de ez az arány folyamatosan csökkent, és 2023-ban az új találatok már csak a felhasználás negyedét tették ki.

Az amerikai olajvállalatok például 2012-től felhagytak a feltárástól, és a palaolajkészletek megcsapolására összpontosítottak. Utóbbiak élettartama viszont sokkal rövidebb, mint a hagyományos módon kitermelt olajkészleteké.

Hozzátette, hogy várakozásai szerint az energetikai átállási forgatókönyveket ki kell majd igazítani a további olajkutatások lehetővé tétele érdekében.

Az amerikai West Texas Intermediate és az északi-tengeri Brent határidős jegyzése tavaly több mint 10 százalékkal gyengült az amerikai rekordtermelés és a kínai gazdaság gyengélkedése következtében.
Idén viszont mindkét referenciaár eddig több mint 1 százalékkal emelkedett, a WTI hétfőn 72,78 dolláron, a Brent pedig 77,99 dolláron állt hordónként.

Hollub decemberben a CNBC-nek elárulta, hogy az Occidental átlagosan 80 dollár körüli WTI-árra számít 2024-ben, 2025-ben pedig a 80-85 dolláros sávba várja a jegyzést.