BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Meloni európai bankkonszolidáció

Nem egyszerű eset az európai bankkonszolidáció - most éppen az olaszok vannak nagyon kiakadva a franciákra

Róma aggódva figyeli, hogy két nagy francia tőkepiaci ragadozó is részesedést szerezne olasz pénzintézetekben. Az európai bankkonszolidáció politikai kérdés is, nem pusztán gazdasági.

Az olasz kormányt egyre jobban aggasztja a francia jelenlét növekedése a pénzügyi ágazatban. Két olyan nagyszabású ügylet is készülőben van, amely potenciálisan átformálhatja a piacot. Az európai bankkonszolidáció politikai kérdéssé vált.

Meloni európai bankkonszolidáció
Meloni vakarhatja a fejét az európai bankkonszolidáció miatt / Fotó: AFP

A Bloombergnek nyilatkozó, az ügyleteket közelről ismerő római tisztviselők szerint nagy erőkkel vizsgálják, hogy milyen lépéseket tehetnének annak érdekében, hogy 

megőrizzék az olasz befolyást az Assicurazioni Generali biztosító és a párizsi székhelyű Natixis Investment Managers közötti lehetséges összefonódás során.

A két vállalat tárgyalásokat folytat vagyonkezelési tevékenységük egyesítéséről, és a Generali vezetői arra törekednek, hogy a jövő hónap végéig előzetes megállapodást kössenek.

Színre lép a Crérit Agricole

Ugyanakkor egy másik francia nagyágyú, a Crédit Agricole bank kulcsszereplővé vált a harmadik legnagyobb olasz pénzintézet, a Banco BPM jövőjéért folyó küzdelemben, mivel részesedését 15,1 százalékra emelte, válaszul az UniCredit felvásárlási ajánlatára. Ez egy újabb nem kívánt bonyodalom Giorgia Meloni miniszterelnök csapatának, amely megpróbálja kidolgozni a bankszektorra vonatkozó saját stratégiáját.

Nemcsak az olaszok idegesen azonban, 

Brüsszel is egyre feszültebb a pénzügyi ágazatban várható konszolidációs hullám miatt. 

Az uniós pénzügyi piacok széttagoltságának csökkentése kulcsfontosságú része lenne annak, hogy a blokk képes legyen felvenni a versenyt az amerikai nagybankokkal, illetve hatékonyabban finanszírozza az eurózóna gazdaságának versenyét Kínával. 

Senki nem akar az európai bankkonszolidáció vesztese lenni

Az iparág szerkezetében bekövetkező változásoknak azonban szinte biztos, hogy lesznek nyertesei és vesztesei – ezt a nemzeti kormányok adott esetben nehezen fogják elviselni, s mindent megtesznek annak megakadályozásáért, hogy a vesztesek között legyenek. Elég csak az UniCredit Commerzbankra adott felvásárlási ajánlatára gondolni. Nemcsak a Commerzbank nyilvánította az olaszokat ellenséges befolyásszerzőnek, de

a német kormány is felszólította őket, hogy adják el a német pénzintézetben meglévő részesedésüket.

Berlin megpróbálja visszatartani Andrea Orcelt, az UniCredit vezérigazgatóját attól, hogy teljes felvásárlási ajánlatot tegyen az ország második legnagyobb tőzsdén jegyzett hitelintézetére, tartanak ugyanis attól, hogy a Commerzbank részvényesei megfelelő ajánlat esetén elfogadnák az olaszok ajánlatát. 

A franciák szereznék meg az olasz államkötvények java részét

A Natixis–Generali ügylet egyik fő problémája, hogy az olasz biztosító az olasz államkötvények egyik legnagyobb birtokosa. Meloni hatalmon töltött két éve alatt jelentősen javult az olasz államadósság kockázatának értékelése. Ugyanakkor az olasz államadósság még mindig a GDP 130 százaléka körül alakul, így érthető, hogy Róma szinte hisztériásan reagál minden olyan változásra, amely veszélyeztetheti ezt a nehezen kivívott stabilitást.

Ábránk a tízéves olasz államkötvények hozamának az azonos futamidejű német papírokhoz mért felárát, tulajdonképpen az olasz országkockázatot mutatja. Jól látszik, hogy Giorgia Meloni miniszterelnöksége óta megnyugodtak a kedélyek, a befektetők a magas államadósság ellenére bíznak az olasz fiskális konszolidációban

A Natixis–Generali-ügylet végleges szerkezetétől függően Meloni 

  • egyik lehetősége az lenne, hogy azt az olasz törvények által lehetővé tett megoldást alkalmazza, amely megengedi a kabinetnek, hogy blokkolja a stratégiai eszközöket érintő ügyleteket, vagy nagyon erős feltételeket szabjon. 
  • Meloni már tavaly is élt ezzel az előjogával, amikor kormánya korlátozásokat vezetett be a Pirelli gumiabroncsgyártó legnagyobb befektetője, a kínai Sinochem számára, hogy korlátozza a Pirelli gumiabroncsok szenzoraiból származó információkhoz való hozzáférést.

Róma se szereti, ha Berlin ideges

Az európai bankszektor konszolidációja amúgy is kényes folyamat. Látszólag Olaszország nyerhetett volna azzal, ha az UniCredit felvásárolja a német Commerzbankot. Ugyanakkor a tervezet tranzakció olyan politikai helyzetet, 

akkora feszültséget teremtett Berlin és Róma között, amely már nyugtalanító volt Meloni kormánya számára. 

A bankkonszolidáció során belpolitikai szempontokra is figyelemmel kell lenni. A német kormány elutasítása után az UniCredit ajánlatot tett a milánói székhelyű Banco BPM-re. Ez persze egy teljesen olasz üzlet, két olasz bank fúziójáról lenne szó. Ugyanakkor ütközik azzal a tervvel, amelyet a Liga, Meloni kisebbik koalíciós partnere támogatott, és amely a BPM és a Banca Monte dei Paschi di Siena egyesítésével egy másik nagy olaszországi bankcsoport létrehozására irányul – a BPM el is utasította az ajánlatot. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.