BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Szerbia

Szerbia atomerőművet építene

Az új energiatörvény eltörölte a nukleáris energia alkalmazására vonatkozó tilalmat. Szerbia is törekszik az Oroszországtól való energiafüggetlenségre.

A közelmúltban elfogadott új energiatörvény eltörölte a nukleáris energia alkalmazására vonatkozó moratóriumot. Szerbia kifejezetten támogatja a nukleáris és hidrogénenergia fejlesztését.

Szerbia
A Nikola Tesla szénerőmű – Szerbia atomerőművekkel váltaná ki a szennyező energiatermelést / Fotó: AFP

 Szerbia áramtermelése jelenleg közel 70 százalékban szénerőművekből származik. A kormány azonban kötelezettséget vállalt, hogy 2050-ig kivezetik ezt a környezetszennyező technológiát. Szakértők és politikusok szerint is, ehhez a megújuló források mellett nukleáris programra is szükség lesz. Az új energiatörvény utat nyitott az atomenergia felhasználásához is, a francia EdF (Électricité de France) pedig szerb sajtóhírek szerint már készíti is a tanulmányt a nukleáris energia szerbiai alkalmazásáról. 

Az atomenergia helyet kap a hazai energiamixben. Az EdF tanulmánya majd megmutatja, milyen technológia felel meg legjobban energetikai rendszerünknek

– közölte Dubravka Đedović Handanović bányászati és energetikai miniszter.  

Nikola Rajaković, a Szerbiai Energetikusok Szövetségének elnöke kijelentette, hogy a nukleáris energia alkalmazásának tilalmát eltörlő moratórium megszüntetése pozitív lépés, lehetővé teszi a nukleáris technológiák további fejlesztését az országban.

Szerbia is az energiafüggetlenségre törekszik

Mindez azt mutatja, hogy az energetikai diverzifikáció és az orosz gáz- és kőolajfüggőség enyhítése érdekében Szerbia szakított korábbi politikájával, amely tiltotta az atomerőművek építését az országban. A moratóriumot még 35 évvel ezelőtt, az egykori Jugoszláviában vezették be. 

A szerb nukleáris döntés kapcsán elemzők rámutattak, hogy az

előjele lehet annak is, hogy Vučić elnök milyen irányba kívánja kormányozni hazáját, annak függvényében, hogy keleti, vagy nyugati cégekkel működik majd együtt a nukleáris technológia területén. 

Az ország semlegesnek számít, az elnök továbbra is hangoztatja, hogy célja az EU-tagság. A csatlakozási tárgyalások azonban megrekedtek. Vučić korábban kijelentette, hogy Magyarországgal közösen építhetnének atomerőművet, illetve Szerbia is beszállna a Paks-2 projekt megvalósításába.

A szerb energiaügyi minisztérium korábban már közölte, hogy a jövőben tanulmányozni fogják a kérdést, hogy hagyományos vagy kisméretű moduláris reaktorok építése lenne a kedvezőbb az ország árammal történő ellátása végett. Vučić tavasszal arról is beszélt, hogy 

négy kisméretű moduláris reaktor beszerzésében érdekeltek, amelyekkel 1200 megawatt teljesítményt tudnának kiváltani.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.