Szlovákia gazdasága egyre súlyosabb munkaerőhiánnyal küzd. Az 5,4 milliós országban a Szlovák Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint a harmadik negyedévben 2,617 millió fő volt munkaviszonyban, a vizsgált időszakban a munkanélküliek aránya abszolút történelmi mélypontra, 5,4 százalékra csökkent, ami 148 ezer állástalant jelent (ennek bő egynegyede a legelmaradottabb keleti Eperjes megyében él).
A társaságok napjainkban mintegy 113 ezer külföldit foglalkoztatnak, ami szlovák viszonylatban példátlanul magas adat, ennek ellenére körülbelül 90 ezer állás továbbra is betöltetlen – döntően a nyugati országrészben. A Fico-kormány a munkaerőpiacra nehezedő nyomás miatt némileg már egyszerűsítette a külföldi munkavállalókra vonatkozó szabályokat.
A jelenlegi vízumszám nem elegendő a kereslet kielégítésére. Az eredeti kormányrendeletben meghatározott 10 ezres kvóta augusztusban kimerült. Üdvözölni tudjuk, hogy ezt a számot 25 ezerre emelték, de ez továbbra sem fedezi az akut hiányt, ha a rendszerből közel 100 ezer ember hiányzik
– mutatott rá Zuzana Rumiz, a ManpowerGroup Slovakia munkaerő-közvetítő társaság vezérigazgatója.
A Munkáltatók Országos Szövetsége (RÚZ) egy másik megoldást kínál, jelesül a nagyszámú közalkalmazottra mint tartalékra hívja fel a figyelmet. A közigazgatásban dolgozók száma 2009 óta folyamatosan emelkedik, mostanra elérte a 469 ezer főt.
Miroslav Kiralvarga, a szövetség elnöke szerint
egy nagyjából 100 ezer fős leépítés nemcsak az állami források hatékonyabb felhasználáshoz vezetne, de egyúttal azon ágazatok problémáin is segíthetne, ahol a legnagyobb a munkaerőhiány.
A RÚZ tanulmánya szerint gyakorlatilag minden ötödik szlovák munkavállaló a közigazgatásban helyezkedett el, és ezen az sem segít érdemben, hogy a Fico-kormány 2,7 milliárd eurós konszolidációs csomagja keretében 4500 állami alkalmazott leépítésével számol.
Az említett tanulmány állítása: az elmúlt tizenöt évben a közalkalmazottak száma 100 ezer fővel nőtt, s ha e növekményt sikerülne teljes mértékben visszavágni, akkor éves szinten közel 3 milliárd eurót lehetne megtakarítani. Radovan Durana, az INESS független gazdaságkutató műhely elemzője úgy látja, a pedagógusok, rendőrök, tűzoltók vagy katonák számát nem lehet csökkenteni, viszont
a minisztériumok, központi intézmények soraiból 20-22 ezer elbocsátható volna, ami 0,5 milliárd euró megtakarítással járna.
A képhez hozzátartozik, hogy az OECD statisztikája szerint 2021-ben
Van még egy forrás, ez pedig a külföldön élő és dolgozó szlovák állampolgárok hazacsábítása. A statisztikai hivatal szerint 2024 harmadik negyedévében hivatalosan 117 ezer szlovák polgár dolgozik külföldön (ingázók, legfeljebb egy évig külföldön tartózkodók), azonban összességében mintegy 300 ezerre tehető a számuk. Hazacsalogatásuk kevés sikerrel kecsegtet, mert
Szlovákia egyelőre nem tud versenyezni az osztrák, de még a cseh bérekkel sem (a nyugati szomszédban átlagosan bő 300 euróval magasabbak a keresetek).
Szlovákiában 2024 harmadik negyedévében 1484 euró volt az országos átlagbér, ezen belül Pozsony megyében, ahol a legtöbb a betöltetlen állás, az átlag 1784 euró volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.