Hiperszonikus fegyvert próbált ki Észak-Korea – adták hírül a Kreml-közeli médiumok Moszkvában a hivatalos észak-koreai hírügynökségre, az angol betűszóval KCNA-ra hivatkozva. Noha a kísérleti rakéta a Phenjantól nem messze lévő katonai kísérleti telepről indult, a „mélyen tisztelt elvtársként” emlegetett Kim Dzsongun első számú vezető mégis csak videóközvetítésben nézte az eseményt.
Ez arra utalhat, hogy a kísérlet szervezői még a rakétában sem voltak biztosak, és a „mélyen tisztelt elvtársat” meg akarták óvni mindenféle kockázattól. A kísérlet azonban a hivatalos beszámolók szerint sikerrel végződött. A tizenkétszeres hangsebességgel haladó, pattogó űrsikló 1500 kilométer megtétele után (a dél-koreaiak szerint csak 1100 kilométer volt) az óceánba, a kijelölt célterületre csapódott be.
A dél-koreai Arirang tévécsatorna összehasonlította az új észak-koreai fegyvert a múlt év végén Ukrajnában, Dnyipróban, a legnagyobb ukrán rakétagyár elleni támadáskor „élesben” kipróbált „Oresnyik” hiperszonikus rakétával. Az al-Jazeera tévécsatornán az észak-koreai eredetinek látszó felvételeket direkt úgy rögzítették (vagy utólag elektronikusan manipulálták), hogy jól látszódjon a rakéta orrára épített külön, némiképpen papucsra hasonlító harci, hiperszonikus sebességre képes formájú űrsikló rész.
A KCNA szerint több, önállóan célra vezérelhető, manőverező robbanófejet vitt a kísérleti rakéta.
A hiperszonikus harci részt ez a rakéta ismeretlen magasságba, messze az űrbe vitte fel, ott a hiperszonikus rész levált a rakéta orráról, a Föld felé fordult, és részben égitestünk tömegvonzása, részben saját segédrakétái hihetetlen sebességre gyorsították fel. Aztán ahogy elérte a légkör felső határát, a földfelszíntől 100 kilométer magasan lévő Kármán Tódor vonalat,
ráfordult a hasával a legfelső légkörrétegre, és akár egy vízisíelő, szlalomozott.
Megpattant, visszaszállt az űrbe, aztán ismét lefelé zuhant. Az első ilyen pattanás 99,8 kilométer magasan, a második mintegy 42 kilométer magasan történt a hivatalos adatok szerint. Mindenesetre ha igaz a történet, a három „nagy”, Oroszország, Kína és az USA mögött Észak-Korea az első „középhatalom”, amely vélhetően sikeresen hiperszonikus fegyvert próbált ki.
Oroszország és Észak-Korea katonai, hadiipari kapcsolatainak másik jelentős eseménycsokra az észak-koreai katonák jelenléte az ukrajnai fronton, továbbá az M1989 Kokszan észak-koreai gyártmányú, messzehordó lövegek Oroszországba érkezése.
Ellenőrizhetetlen hírek szerint már 2024 novemberében látták a speciális vasúti kocsikon szállított monstrumokat, a legvalószínűbb, hogy ezekkel orosz-észak-koreai kezelőszemélyzettel gyakorolnak valamelyik szibériai tüzérségi lőtéren. Mert noha majdnem két hónapja vannak oroszországi területen, harci bevetésükről az ukrajnai frontokon nem érkezett hír.
Azonban hiba lenne alábecsülni Észak-Korea katonai, hadiipari képességeit. Hogy ez hová vezet, azt Oroszország példája igazolja. Számos nyugati elemző szólta le az orosz hadiipart, amelyről most már a legtöbb nyugati megfigyelő szerint is kiderült:
eleve úgy épült ki, hogy ellensúlyozza a teljes NATO-kapacitást.
Meggyőző példa a nagy kaliberű, 152,155 milliméteres nehéztüzérségi gránátok gyártása, amelyekben Oroszország lekörözte a teljes NATO-t. Ehhez jön még Kína óriási kapacitása, valamint Észak-Korea ismeretlen méretű hadiipari gránátgyártó képessége.
Hasonló lehet a helyzet az M1989-es Kokszan messze hordó önjáró nehézlöveggel kapcsolatban is. A legfeltűnőbb rajta a roppant hosszú csöve. Hivatalos megjelölés szerint L66-os, tehát 66 kaliberes, a lövedék átmérője, 170 milliméter éppen 66-szor fér bele a lövegcső hosszába. Ennek kettős jelentősége van:
A Kokszant állítólag speciálisan a déli főváros, Szöul ágyúzására fejlesztették ki. A nehézlöveg lőtávolsága nagyjából megegyezik a dél-koreai főváros és a két Korea közti határként szolgáló demarkációs vonal távolságával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.