Németországot különösen veszélyeztetik az amerikai kereskedelmi vámok, amelyek évekig fékezhetik a növekedést, és szinte teljesen megnyomorítanák a már két egymást követő évben zsugorodó gazdaságot – figyelmeztetett Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke hétfőn.
A német jegybank a Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetéseire épített modelljei alapján arra a következtetésre jutott, hogy a kereskedelmi korlátozások visszafordíthatatlan károkat okoznának Németországnak, tovább mélyítve a gazdasági problémákat.
Erős exportorientációnk különösen sebezhetővé tesz minket, és ha az amerikaiak beváltják fenyegetéseiket, a gazdasági teljesítmény 2027-ben csaknem 1,5 százalékponttal lenne alacsonyabb a korábbi előrejelzéseknél
– mondta Nagel.
Ez katasztrofális következményekkel járhat Németország, Európa legnagyobb gazdasága számára, amely jelenleg is mély ipari recesszióban van a piacot elárasztó, államilag támogatott kínai termékek, valamint a hazai vállalatokat sújtó magas energiaárak miatt.
A jegybank előrejelzései szerint a német gazdaság az amerikai vámok életbe léptetése következtében idén mindössze 0,2 százalékkal nőne, a következő években pedig tovább zsugorodna.
A pénzintézet csak azzal tudja vigasztalni az országot, hogy Trump vámjai visszafelé is elsülhetnek, és a kereskedelmi korlátozások az Egyesült Államok növekedését is megállíthatják.
A hét végén tartott beszédében a német jegybankelnök azt mondta, hogy ha az összes olyan vámot bevezetnék, amelyekre Trump a megválasztása előtt utalt, és azokat megtorló intézkedések követnék, akkor a globális GDP-növekedés 1,5 százalékponttal esne vissza, az amerikai gazdaságot pedig 2 százalékpontos csapás érné.
A Bundesbank előrejelzésével más európai jegybankok is egyetértenek. Fabio Panetta, az olasz jegybank vezetője hétfőn a Reutersnek elmondta, hogy
Trump fenyegetéseinek valójában az amerikai választópolgárokat kellene megrémítenie, hiszen hazájuk rengeteget veszítene a befolyásából a globális piacon.
Panetta szerint azonban a legnagyobb kockázat az lehet, hogy az Egyesült Államokból kizárt kínai cégek új piacokat keresnének, és kiszoríthatnák az európai termelőket akár még a hazájukból is.
A Bundesbank inflációs modelljei kevésbé voltak meggyőzők. Az egyik csak kisebb hatást várt, míg egy másik az árnyomás nagymértékű növekedésével számolt, mivel az amerikai vámok a fogyasztókra hárulnának, míg a gyenge euró az importköltségeket terhelné.
Melyik európai ágazat lesz Donald Trump vámháborújának legnagyobb vesztese?
Vaskosabb számlára számíthatnak az amerikai importőrök. Donald Trump készülő újabb vámjai nem egyformán érintenek minden iparágat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.