Bizonyos európai termékkategóriákat különösen súlyosan érintik majd a Donald Trump amerikai elnök tervezet újabb vámjai, amelyeket kiterjesztenek az alumínium- és acélimporton túl széles körre. Elsősorban az európai gyógyszeripar van veszélyben, az exportál ugyanis legnagyobb értékben az Egyesült Államokba.
Az Európai Unió mintegy 600 milliárd dollár értékben exportált tavaly árucikkeket a világ gazdaságába, ezeket érinthetik a Donald Trump elnök aláírt rendelet a kölcsönös vámrendszerről. (Egy dollár 382,4 forint.)
Hivatalos amerikai adatok szerint az Egyesült Államokba irányuló uniós export legnagyobb tételei a gyógyszeripari és gyógyászati termékek, amelyeknek az értéke tavaly elérte a 127 milliárd dollárt.
A CNBC összeállítása szerint az európai cégek
15,6 milliárd dollár értékben szállítottak tavaly csak szemaglutidot az amerikai piacra;
ez a népszerű fogyasztó gyógyszerek, így az Ozempic, a Wegovy és a Mounjaro egyik összetevője, és a hatodik legnagyobb tétel a listán.
Emellett 37 milliárd dollárt tett ki az európai sebészeti és orvosi műszerek importja, 22 milliárd dollárt az orvosi eszközöké, például a CRT-ls lélegeztetőgépeké, ortopédiai eszközöké és sebészeti felszereléseké. Az élmezőnybe tartoznak még oltóanyagok és a hallókészülékek (1,3 milliárd dollár), valamint a műízületek (2,5 milliárd dollár).
A Fehér Ház szerint azonban senki és semmi nem ússza meg a vámokat, a kereskedelmi és adózási gyakorlat miatt tisztességtelennek minősített termékek között említették többek között
amelyet számos ország, például Magyarország is felszámít az amerikai technológiai vállalatoknak.
Bár a Reuters korábbi tudósítása szerint Mike Johnson, a képviselőház elnöke úgy vélekedett, hogy Trump fontolgatja különböző iparágak, például a gyógyszeripar vagy az autógyártás esetében a mentességet, az elnök a döntés bejelentésekor határozottan kijelentette, hogy ilyesmiről szó sem lehet, sőt, autóipari importvámokat is kilátásba helyezett.
Kereskedelmi szakértők szerint azonban a kölcsönösségen alapuló vámrendszer kialakítása nem könnyű.
Logisztikai rémálom lesz megtalálni a vámok közötti eltéréseket sok ország esetében a termékek között. Több kutatást kell végezni ahhoz, hogy egy ilyen nagyságrendű feladatot végre lehessen hajtani
– figyelmeztetett Josh Teitelbaum, a Transz-csendes-óceáni Partnerség kereskedelmi megállapodás kidolgozásában segédkező Akin vezető jogtanácsosa.
Ehhez képest Howard Lutnicknak, Trump kereskedelmi miniszter-jelöltjének április 1-jéig be kell fejeznie a vizsgálatot.
„Országos szinten az összes uniós import mintegy negyede gyógyszeripari termék – hangsúlyozta Dan Anthony, a Trade Partnership Worldwide elnöke. – Csak a gyógyszerek esetében a vállalkozások naponta 100 millió dollár új potenciális vámot fognak fizetni” – tette hozzá.
Az új tarifa nem egyformán fogja majd érinteni a különböző szövetségi államokat. A legrosszabb helyzetben Indiana lesz, ahol az Eli Lilly székhelye van – és amelyet Trump a szavazatok 61,53 százalékával nyert meg novemberben. Az orvosi berendezések és a gyógyszerek teszik ki az indianai vállalatok által fizetett potenciális új vámok több mint 75 százalékát.
New Jersey államnak szintén jelentős a kitettsége, amely a személygépjárművek (15), a kőolajtermékek (11 százalék), a gyógyszerek (8 százalék), a testápolási termékek, például parfümök és sminkek (6 százalék), valamint az orvostechnikai eszközök (5 százalék) között oszlik meg.
A harmadik leginkább érintett állam a szintén Trump-szavazó Észak-Karolina lesz, mert az importjának több mint 44 százalékát a gyógyszerek teszik ki.
Ami az európai vállalatokat illeti,
az IKEA az uniós szállítmányok első számú amerikai címzettje,
a második pedig a szeszes italokra specializálódott logisztikai vállalat, a Hillebrand (a DHL része).
A gyógyszereken kívül a gépek és mechanikus alkatrészek (89,8 milliárd dollár), a járművek (60,3 milliárd dollár), valamint az elektromos gépek és alkatrészek (39,2 milliárd dollár) a vezető uniós importkategóriák, de vaskos számlára számíthatnak a luxuscikkek – nemesfémek, drágakövek és gyöngyök importőrei (9,4 milliárd dollár), valamint a műgyűjtők is (5,5 milliárd dollár).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.