BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Ördöge volt a prágai szakértőnek: megírta, mekkora a baj Európában, és mindjárt elment az áram

Pályája telitalálatai közt emlegetheti elemzését az ING csehországi főközgazdásza. Áramkimaradás, energiaprobléma – ez volt az egyik fő gond, amivel az európai vállalatok szembesülnek a csehek példáján az uniós energiastratégia hiánya miatt – emelte ki. Alig jelent meg a tanulmány, tömeges áramszünet bénította meg a cseh régiókat, köztük Prágát.

Ha az ING prágai irodáiban is kimaradt az áram pénteken, aligha menekül meg a bankház helyi főközgazdásza attól, hogy kollégái mostantól látnokként emlegessék. David Havrlant arról írt, mik a fő kihívások, amelyekkel a cseh cégek példáján Európa szembesül, és kiemelte az energiarendszer hatalmas problémáit, konkrétan az áramkimaradásokat. Alig jelent meg a tanulmány, Csehország több régiójában elment az áram.

Áramkimaradás Csehországban: a metróra is hiába vártak
Áramkimaradás Csehországban: a metróra is hiába vártak, miközben Európa Godot-ra vár / Fotó: NurPhoto via AFP

Mire figyelmeztetett a szakember, és mi történt Prágában? Nem csak a csehek számára tanulságos.

A kilátások lehangolók, az új kiszámítható a kiszámíthatatlan Európában

„Hogy viselik a cseh cégek a globális geopolitikai vihart?” – ez az elemzés címe, de valójában egy józan áttekintés arról, mibe futottak bele az Európai Unió vállalatai a blokk átgondolatlan politikái miatt.

A robusztus iparú cseh gazdaság a magyarhoz hasonlóan erőteljesen függ az európai versenyképességtől, azon belül a németektől, számunkra tehát különösen érdekesek a cseh következtetések. A tanulmány megjelenése egybeesett azzal a hírrel, hogy némi javulás után megint visszaestek a német ipar megrendelései, és a vigasztalan magyar ipari adattal.

A csehek sem állnak sokkal jobban, és David Havrlant meg is fogalmazza, hogy a magyarhoz hasonlóan a cseh beruházások gyengék: „annus horribilis” – áll a grafikonján a 2024-es év felett. Az új kiszámítható a kiszámíthatatlan, és a bajokban az játszik komoly szerepet, hogy tisztázatlan a cseh ipar szerepe és kilátásai, együttesen az európai versenyképesség gyászos kilátásaival.

Innen egyenesen az energiaproblémára tér.

A spanyol áramkimaradás tanulságos – írta a cseh elemző, majd Prágában is elment az áram

Európának egyszerűen nincs energiapolitikája a túléléshez. Innen érdemes szó szerint idézni a szakembert.

„Európának nincs életképes energiastratégiája, a jelenlegi energiaárak pedig jókora hátrányt jelentenek más, iparra fókuszáló energiapolitikát folytató országokhoz képest.”

Ugyanakkor a Spanyolországban nemrég bekövetkezett áramszünet valószínűleg azt mutatja, hogy a megújuló energiaforrások arányának növelése elérheti a korlátait – különösen akkor, ha az átviteli hálózatot nem erősítik meg alapjaiban. 

Az ipar számára magas energiaárak részben a vállalatokra kivetett kibocsátási kvóták (emissziós engedélyek) megemelkedett árából is fakadnak. Néhány, európai jelenléttel bíró cseh kiskereskedelmi cég attól tart, hogy ha a háztartásokra is bevezetésre kerülnek ezek a kvóták – akár csak kilátásba helyezve is – az visszafoghatja a fogyasztói költési hajlandóságot.

Még azt az ipart is megölik, amelyről azt mondják, hogy megment minket

A szakember így folytatja: „Az energiaintenzív iparágak nehéz helyzetben vannak, és egyre inkább kiszorulnak Európából. Ezek ugyanakkor gyakran átfedésben vannak az újonnan stratégiaivá nyilvánított ágazatokkal, mint például a kohászat, a vegyipar vagy általában a nehézipar. A hadiipar például nem tud acél nélkül működni. Kihívás lenne felépíteni a mikrocsipgyártás »álomökoszisztémáját« anélkül, hogy ehhez fejlett vegyipari alapanyagokat itthon fejlesztenének és állítanának elő. Hasonló példák hozhatók más ipari ágazatokból is, ám egyik sem fog virágozni vagy beruházni anélkül, hogy ne lenne biztosított a stabil és megfizethető árú energia- és nyersanyagellátás.”

A Cseh Köztársaság lassan kilábal az áramkimaradásból, a prágai metróvonalak és néhány villamosjárat újraindult, miután a főváros középső és északi része péntek reggel áram nélkül maradt – jelentette délután a CTK hírügynökség. Az áprilisi spanyol feszültségingadozás miatt több mint 50 millió ember maradt áram nélkül az Ibériai-félszigeten, a vizsgálat még mindig nem derítette ki az okokat. A cseh hálózatüzemeltető is azt közölte, hogy egyelőre nem tudják, mi okozta a meghibásodást, a rendőrség szerint semmi nem utal terrortámadásra vagy kibertámadásra.

A cseh áramkimaradás az ország 44 fő alállomásából nyolcat érintett, ezek közül ötöt már újra üzembe helyeztek. Az alállomások olyan berendezéseket tartalmaznak, amelyek összekötik a nagyfeszültségű átviteli hálózatot az elosztóhálózattal, így az elektromos áram eljuthat a háztartásokhoz és a vállalkozásokhoz. A prágai repülőtér nem volt érintett, a legtöbb banki és mobiltelefon-hálózat sem.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.