BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fűtés: fogy a gáz Európában

Aggódni azonban nem kell, ugyanis még mindig a negyedik legnagyobb február eleji adatot mérték a földgáztárolók töltöttségében.

Az európai föld alatti gáztárolók töltöttségi szintje 53,11 százalékra csökkent az európai gáztárolók szövetsége, a GIE adatai szerint. Ez mintegy 59 milliárd köbméternek felel meg, még mindig a negyedik legmagasabb februári szint az adat mérése óta.

Gáztároló – fogy a gáz, de aggódni nem kell 

A 2024. október 29-én kezdődött európai fűtési szezonban, amely az egy évvel korábbihoz képest tíz nappal előbb startolt, az EU több mint 49,5 milliárd köbmétert vont ki a föld alatti gáztárolókból.

A két legproblémásabb év az unió számára 2018 és 2022 volt, amikor a fűtési szezon végére a tárolók töltöttsége 18, illetve 26 százalék körüli kritikus szintre csökkent.

Európában a meteorológusok előrejelzése szerint a héten várhatóan hűvösebb lesz, mint az előző hét napban, ami minden bizonnyal nagyobb fogyasztást eredményez. Januárban a szélenergia részesedése az EU villamosenergia-termelésében átlagosan 21 százalék volt, ez február első napjaiban 8 százalék körüli szintre esett.

Idehaza a múlt évben 7,3 százalékkal nőtt Magyarország földgáztermelése, az olajfelhozatala pedig húsz év után lépte ismét túl az egymillió tonnát. A gáztermelés a 2023-as 1,765 milliárd köbméterről nőtt 7,3 százalékkal 1,893 milliárd köbméterre. Eközben a belföldi fogyasztás a korábbi 10-11 milliárd köbméterről az elmúlt években nagymértékben, 8,5 milliárd köbméterre esett. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.