Az amerikai Smithers The Future of Packging: Long-Term Strategic Forecast to 2028 című tanulmánya szerint a recessziós fenyegetettség ellenére a gazdaság középtávon növekedni fog, ami magával hozza a munkabérek emelkedését. Mivel az olyan globálisan meghatározó piacokon, mint India és Kína a népesség növekedése tovább folytatódik, a fogyasztók száma is nőni fog. Mindez pedig olyan piacbővülést generál, ami a csomagolási piac méretét éves szinten átlagosan 3 százalékkal növeli. (A jelzett tanulmányhoz tartozó közvélemény kutatás szerint a terméket továbbra is leginkább a csomagolás „adja el”, ami csak tovább erősíti e piac pozitív kilátásait.)
Az elemzés szerint a vásárlók költési hajlandósága mellett fenntarthatóság iránti igényük is nőni fog, és bár a műanyagoktól való függés felszámolásáig ez idő alatt biztosan nem fogunk eljutni, a biológiailag lebomló műanyagok – PET-palackok – arányának növelésére nagyon is reális esély mutatkozik. A fogyasztói elvárások mellett az ilyen fejlesztések irányába nyomják a gyártókat az egyre szigorodó szabályok is. Az egészségtudatosság növekedése egyebek mellett az adagkontrollos csomagolások iránti igényt növelheti, az online kereskedelem további erősödése pedig olyan csomagolóanyagok fejlesztése felé terelgeti a gyártókat, amelyektől a szállítás során a legnagyobb védelem várható.
Mindez megannyi kihívás a csomagológépek tervezőinek, gyártóinak, de ugyanakkor olyan lehetőség is, amit Kocsis Zoltán ügyvezető igazgató szerint a Krones jelenleg teljes mértékben ki tud aknázni. A cég pozíciói egyébként is erősek, globálisan minden negyedik, Európában pedig minden második palack-, illetve doboz az ő általuk gyártott gépen készül. Idei árbevételi tervük 5,7 milliárd euró, ami a bázishoz képest 9 százalékos növekedést jelent. Vagyis, a Debrecenben bő fél évtizede jelentős gyártókapacitással jelen lévő céget a német gazdaság általános válsága egyelőre nem érinti. A globális cég stratégiai termék fejlesztésének egyik kulcseleme a termelékenység növelése. (PET-palack-töltő gépeik jelenleg óránként 120 ezer töltésre képesek.) A minőség javítását szolgáló fejlesztésekkel a hibás töltések számának minimalizálását célozzák meg, míg a termékinnováció harmadik fő szempontja gépeik ökológiai lábnyomának csökkentése, amit leginkább az energiahatékonyság növelésével kívánnak elérni.
A Krones 2019 óta van jelen a cívisvárosban, ahol 15 milliárd forintos beruházással 40 ezer négyzetméteren alakította ki gyártókapacitásait, és jelenleg 800 munkavállalót foglalkoztat. A stratégiai tervezéssel szemben – ami túlnyomórészt Németországban történik – az egyes vevők által igényelt konkrét gépek létrehozása a tervezéstől a gyártásig ehhez a gyárhoz kötődik. Ebből fakadóan a cég kvalifikált munkaerő igénye helyben is igen magas, így nem meglepő, hogy a mérnökutánpótlás biztosítása érdekében szorosan együttműködnek a Debreceni Egyetemmel. Erről Bács Zoltán kancellár elmondta, a Krones által igényelt tudás elsajátítást célzó tantárgy már évek óta választható a műszaki karon, nem régiben pedig 20 millió forintos költséggel egy 3D-s oktatást, illetve gyakorlást lehetővé tevő géptervező laboratóriumot is kialakított a cég egyetemen.
A kancellár közölte, nagyon fontosnak tartják, hogy a Bsc-képzés befejezését követően a gépészmérnök hallgatók minél nagyobb számban végezzenek mesterszakot is, mert ez nemcsak nagyobb tudást, de ahhoz illően mintegy 40 százalékkal magasabb fizetést is jelent számukra. Az egyetemi vezető portálunkkal azt is közölte, az univerzitásnak bőven van férőhely-kapacitása. A tavalyi 8600 állami finanszírozott hellyel szemben idén kilencezer fölötti kontingens áll rendelkezésükre, és úgy számolnak, hogy a költségtérítéses és külföldi hallgatókkal együtt a ténylegesen felvett létszám idén is meg fogja haladni a tízezret.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.