Az orosz gázhoz való visszatérés egyre nagyobb támogatást élvez Németországban: az ország egyik legnagyobb vegyipari létesítményének számító Leuna vezetője, Christian Günther szerint csak úgy lehet újraéleszteni a német ipart, ha ismét importálnak olcsó orosz energiahordozókat.
Szász-Anhalt tartomány gazdasági államtitkára, Sven Schulze szintén arról beszélt, hogy egy békemegállapodás megváltoztatná az orosz gázhoz való hozzáállást. Schulze hangsúlyozta: Berlinnek nyitottnak kell lennie arra, hogy ismét orosz energiahordozókat importáljon a háború lezárása után.
A Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint az orosz szállítmányok egy részének visszatérése csökkentené a gázárakat az öreg kontinensen és áthidalná azt a hiányt, amíg 2026-tól több cseppfolyósított földgáz (LNG) érkezik a piacra. A tét mindenesetre nagy, mivel Németország gazdasága egyértelműen hanyatlik.
A magas energiaárak és a gyenge külföldi kereslet miatt a német GDP 2024-ben 0,2 százalékkal, 2023-ban pedig 0,1 százalékkal zsugorodott éves szinten. A 2000-es évek eleje óta ez az első alkalom, hogy a német gazdaság két egymást követő évben is csökken. Egyelőre Németország problémái főként az iparra koncentrálódnak:
öt évvel a koronavírus-járvány kezdete után a német ipari termelés még mindig 10 százalékkal elmarad a pandémia előtti szinttől.
A feldolgozóipari kapacitáskihasználás csak a pénzügyi válság és a kezdeti leállások idején tapasztaltakhoz hasonlítható alacsony szinten van. Mivel az ipar nagy szerepet játszik a német gazdaságban, az ágazat problémái átgyűrűznek más szektorokra is. A termelés drágulása a versenyképesség elvesztésével járt együtt, így az ázsiai riválisok a versenyképesebb áraikkal kiszorítják a német vállalatokat a beszállítói pozíciókból.
Az Európát sújtó energiaválságból semmit nem éreztek a Távol-Keleten, az ázsiai cégek pedig kihasználják a helyzeti előnyüket. Németországban a vállalatok tavaly sorra jelentették be a leépítéseket és a gyárbezárásokat. A német gyengélkedés Magyarország szempontjából is kedvezőtlen, mivel Németország az első számú kereskedelmi partnerünk, tehát a gyengélkedő német ipar a magyar gazdaságot is hátráltatja.
A német ipar kétharmada költözne külföldre a drága energia miatt
A német ipar többsége, csaknem kétharmada azt fontolgatja, hogy külföldre helyezi át tevékenységét. A Baker Tilly könyvvizsgáló cég által végzett felmérésben a megkérdezett cégek 73 százaléka szerint „nagyon valószínű” vagy „valamelyest valószínű” az üzleti tevékenység külföldre költöztetése. A válaszadók 23 százaléka szerint az áthelyezés „kevésbé valószínű”, és csak négy százalék mondta azt, hogy „nem valószínű” .
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.