Most már hivatalos, hogy a német gazdaság a tavaly évet zsugorodással zárta. Az utolsó negyedévben negyedéves összehasonlításban és éves szinten is 0,2 százalékkal csökkent a német bruttó hazai termék (GDP). Ez volt a harmadik egymást követő év, amikor a német gazdaság negatív negyedévvel zárta az évet – írta csütörtöki jegyzetében az ING.
A GDP részleteit csak februárban teszik közzé, de a rendelkezésre álló havi adatok, valamint a statisztikai hivatal sajtóközleménye arra utal, hogy az export taszította a gazdaságot a zsugorodásba. A csütörtöki adatok megerősítik, hogy a német gazdaság 2024-ben 0,2 százalékkal zsugorodott éves szinten, szemben a 2023-as –0,3 százalékkal.
Munkanapokkal kiigazítva a német gazdaság 2024-ben 0,2 százalékkal, 2023-ban pedig 0,1 százalékkal zsugorodott éves szinten. A 2000-es évek eleje óta ez az első alkalom, hogy a német gazdaság két egymást követő évben is csökken.
Az elemzők szerint 2024-ben a politikusok felismerték, hogy az olcsó energia és a könnyen elérhető nagy exportpiacok régi makrogazdasági modellje már nem működik. A kevés befektetés, a versenyképesség csökkenése és Kína feltörekvő exportja immár egy évtizede megviselik a német gazdaságot.
A német gazdaság betegsége sokrétűbbé vált, mint 20 éve, amikor a magas munkanélküliség és a merev munkaerőpiac okozott problémát. A külső környezet kedvezőtlenebbé vált, mára geopolitikai feszültségekkel, háborúkkal és a protekcionizmus erősödésével is meg kell küzdeni.
Egyelőre Németország problémái főként az iparra, különösen az autóiparra koncentrálódnak.
Öt évvel a Covid–19-járvány kezdete után a német ipari termelés még mindig 10 százalékkal elmarad a járvány előtti szinttől.
A feldolgozóipari kapacitáskihasználás csak a pénzügyi válság és a kezdeti leállások idején tapasztaltakhoz hasonlítható alacsony szinten van.
Mivel az ipar nagy szerepet játszik a német gazdaságban, az ágazat problémái átgyűrűznek más szektorokra is.
A készletek tovább nőttek és már több mint egy éve magas szinten állna. A rendelésállományok ugyanakkor nem kezdtek helyreállni. Ha ehhez hozzávesszük a lehetséges amerikai vámokat, akkor érdemi változás nem lesz a német iparban. A vámok nemcsak a német exportra gyakorolhatnak negatív hatást, de a beruházásokra is, ha a vállalatok azok miatt az Egyesült Államokba helyeznék át a termelést. A másik részről a háztartások fogyasztása is csökken, miután a csődök számának növekedése egyre nagyobb munkanélküliséget okoz.
A közelgő választások kulcsfontosságúak lesznek Németország 2025-ös és az azt követő gazdasági kilátásai szempontjából. Egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a kampány bevándorlásra való áthelyeződése a gazdasági reformokat és beruházások ösztönzését kispadra teszi. A politikai ellentétek kiéleződése pedig nehézkessé tehetik a választások utáni koalíciós tárgyalásokat.
A német kormány januárban a GDP növekedését 0,3 százalékra csökkentette az idei évre, szemben a tavaly ősszel jelzett 1,1 százalékkal.
A magyar gazdaság a korábbinál kedvezőbb GDP-adatot mutatott 2024 utolsó negyedévében. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint hazánk kilábalt a gazdasági recesszióból. A kormány eltökélt szándéka, hogy Magyarország idén 3-6 százalék közötti GDP-növekedést érjen el. A törekvés sikerességét azonban jelentősen befolyásolja a német gazdaság helyzete, ezzel együtt az itthon kiépülő exportkapacitások kihasználtsága.
Ismét fellángolt a vita a német adósságfékről - fiskális kényszerzubbonyban a költségvetés
A recesszióban lévő Németországnak égető szüksége lenne a belső kereslet növelésére – infrastrukturális és katonai kiadások növelése révén. A német költségvetés azonban az alkotmányban rögzített adósságfék kényszerzubbonyában vergődik, s ennek megváltoztatására a választási matek jelenlegi állása szerint nincs túl sok esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.