BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
1,May,2024,,Wolfsburg,,Germany.,Aerial,View,Of,Volkswagen,Plant

Hivatalos: a német gazdaság elkeserítő állapotban van

Öt évvel a Covid–19-járvány kezdete után a német ipari termelés még mindig 10 százalékkal elmarad a járvány előtti szinttől. A német gazdaság továbbra is Európa beteg embere és a jövője sem rózsás.

Most már hivatalos, hogy a német gazdaság a tavaly évet zsugorodással zárta. Az utolsó negyedévben negyedéves összehasonlításban és éves szinten is 0,2 százalékkal csökkent a német bruttó hazai termék (GDP). Ez volt a harmadik egymást követő év, amikor a német gazdaság negatív negyedévvel zárta az évet – írta csütörtöki jegyzetében az ING.

1,May,2024,,Wolfsburg,,Germany.,Aerial,View,Of,Volkswagen,Plant
német gazdaság
A német gazdaságban jelenleg az autóipar van a legrosszabb helyzetben / Fotó: RKH / Shutterstock

Az export húzta le a német gazdaságot

A GDP részleteit csak februárban teszik közzé, de a rendelkezésre álló havi adatok, valamint a statisztikai hivatal sajtóközleménye arra utal, hogy az export taszította a gazdaságot a zsugorodásba. A csütörtöki adatok megerősítik, hogy a német gazdaság 2024-ben 0,2 százalékkal zsugorodott éves szinten, szemben a 2023-as –0,3 százalékkal. 

Munkanapokkal kiigazítva a német gazdaság 2024-ben 0,2 százalékkal, 2023-ban pedig 0,1 százalékkal zsugorodott éves szinten. A 2000-es évek eleje óta ez az első alkalom, hogy a német gazdaság két egymást követő évben is csökken.

Az elemzők szerint 2024-ben a politikusok felismerték, hogy az olcsó energia és a könnyen elérhető nagy exportpiacok régi makrogazdasági modellje már nem működik. A kevés befektetés, a versenyképesség csökkenése és Kína feltörekvő exportja immár egy évtizede megviselik a német gazdaságot.

A német gazdaság betegsége sokrétűbbé vált, mint 20 éve, amikor a magas munkanélküliség és a merev munkaerőpiac okozott problémát. A külső környezet kedvezőtlenebbé vált, mára geopolitikai feszültségekkel, háborúkkal és a protekcionizmus erősödésével is meg kell küzdeni.

Egyelőre Németország problémái főként az iparra, különösen az autóiparra koncentrálódnak.

Öt évvel a Covid–19-járvány kezdete után a német ipari termelés még mindig 10 százalékkal elmarad a járvány előtti szinttől. 

A feldolgozóipari kapacitáskihasználás csak a pénzügyi válság és a kezdeti leállások idején tapasztaltakhoz hasonlítható alacsony szinten van.

Mivel az ipar nagy szerepet játszik a német gazdaságban, az ágazat problémái átgyűrűznek más szektorokra is.

A német ipar kilátásai továbbra sem rózsásak

A készletek tovább nőttek és már több mint egy éve magas szinten állna. A rendelésállományok ugyanakkor nem kezdtek helyreállni. Ha ehhez hozzávesszük a lehetséges amerikai vámokat, akkor érdemi változás nem lesz a német iparban. A vámok nemcsak a német exportra gyakorolhatnak negatív hatást, de a beruházásokra is, ha a vállalatok azok miatt az Egyesült Államokba helyeznék át a termelést. A másik részről a háztartások fogyasztása is csökken, miután a csődök számának növekedése egyre nagyobb munkanélküliséget okoz.

A közelgő választások kulcsfontosságúak lesznek Németország 2025-ös és az azt követő gazdasági kilátásai szempontjából. Egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a kampány bevándorlásra való áthelyeződése a gazdasági reformokat és beruházások ösztönzését kispadra teszi. A politikai ellentétek kiéleződése pedig nehézkessé tehetik a választások utáni koalíciós tárgyalásokat.

A német kormány januárban a GDP növekedését 0,3 százalékra csökkentette az idei évre,  szemben a tavaly ősszel jelzett 1,1 százalékkal.

Magyarország felkészül legfontosabb gazdasági partnere további gyengélkedésére

A magyar gazdaság a korábbinál kedvezőbb GDP-adatot mutatott 2024 utolsó negyedévében. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint hazánk kilábalt a gazdasági recesszióból. A kormány eltökélt szándéka, hogy Magyarország idén 3-6 százalék közötti GDP-növekedést érjen el. A törekvés sikerességét azonban jelentősen befolyásolja a német gazdaság helyzete, ezzel együtt az itthon kiépülő exportkapacitások kihasználtsága.

Ismét fellángolt a vita a német adósságfékről - fiskális kényszerzubbonyban a költségvetés

A recesszióban lévő Németországnak égető szüksége lenne a belső kereslet növelésére – infrastrukturális és katonai kiadások növelése révén. A német költségvetés azonban az alkotmányban rögzített adósságfék kényszerzubbonyában vergődik, s ennek megváltoztatására a választási matek jelenlegi állása szerint nincs túl sok esély.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.