BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sűrűsödik a mezőny a vérhígítók piacán: a Novartis is beszállt

Európa legnagyobb gyógyszercége 3,1 milliárd dollárt fizet egy teljesen új megközelítésű vérhígító készítményért, ami a sokszorosát hozhatja vissza, ha a jövő évben záruló klinikai tesztek után gyógyszerré nyilvánítják. Az abelacimab révén a Novartis nagyot léphet előre a sztrók és a trombózis megelőzésében.

A Novartis erősíti szerepét a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében, ennek szándékával veszi meg az amerikai Anthos Therapeutics biotechnológiai céget. A svájci óriásvállalat rizikós üzletet köt, a teljes vételár kifizetése ugyanis attól függ, hogy az Anthosnak a trombózis és a sztrók kialakulását megelőző abelacimab nevű monoklonális antitest-hatóanyaga eljut-e oda, hogy törzskönyvezett gyógyszerként lehessen vele kezelni a betegeket. 

Novartis
A Novartis 3,1 milliárd dollárt fizet az Anthosért – vagy kevesebbet / Fotó: AFP

Ez áttörést jelentene, ilyen, a vérrögképződést eleve gátló hatóanyag még nincs a gyógyszerpiacon. Az Anthosért első körben 925 millió dollárt fizet Európa legnagyobb gyógyszergyártója, míg a 2,15 milliárd dolláros második részlet teljes kifizetése az abelacimab gyógyszerként való elismerésétől függ. 

A Novartis előtt nem ismeretlen az Anthos

A biotechnológiai vállalat a Blackstone befektetési társaság gyógyászati portfólióját kezelő Blackstone Life Sciences (BLS) tulajdonában van, s annak legértékesebb eleme lenne – ha az üzlet nem hiúsul meg. Ennek kiderülésére véhetően nem kell sokat várni, az előzetes tervek szerint 2026 második felében születhet eredmény a jelenleg 3. fázisú klinikai teszteken lévő hatóanyag eredményességéről.  

Megjegyzendő, hogy a Novartis már most is házon belül van, ugyanis a társaság 

az Anthos 2019-es alapításakor nem közölt nagyságú összeggel beszállt a BLS mellé. 

Az Anthost eleve az abelacimabprojektre hozták létre, ami aztán vagy bukik, vagy hatalmas anyagi sikert hoz a tulajdonosának. A Novartis számára kulcsfontosságú az abelacimab sikere, a svájciak öt kiemelt betegségcsoportra fókuszálnak, s ebből az egyik a szív- és érrendszeri betegségek. 

Pótolni kell a lejáró szabadalmú sikergyógyszert

Itt viszont a sikergyógyszerük, az Entresto szabadalma az idén lejár, és azt egy hasonló, ha nem nagyobb bevételt és profitot biztosító készítménnyel, azaz egy igazi blockbusterrel kell pótolniuk. Később az Entrestóból nagyságrenddel kevesebb bevételre számíthatnak az ilyenkor csapatostul megjelenő generikusgyógyszer-gyártók által lerabolt piacon.

A felvásárlási piacon aktív Novartis és a BLS összefonódása egyébként egy új modellt is képezhet a gyógyszeriparban, ahol alapvetően a magántőke-társaság finanszírozásával kísérletezhetnek ki olyan hatóanyagokat, melyeket a nagy gyógyszergyártók utóbb kereskedelmi mennyiségben hasznosíthatnak. 

Ha ez nem jön össze, akkor a kockáztatott befektetésnek is annyi. Ha viszont bejön, azzal mindkét fél jól jár, a betegekről nem is beszélve. A Reuters ismertetése szerint az abelacimab a XI. faktor inhibitorként ismert új gyógyszercsoportba tartozik, a hatóanyagot

  • a Bristol Myers-Squibb és a Pfizer Eliquis nevű
  • és a Johnson & Johnson és a Bayer Xarelto nevű

vérhígítójának helyettesítésére tervezték. Az utóbbiakból dollármilliárdos bevétele származik az említett gyógyszergyártóknak, amelyekhez a Merck & Co. is csatlakozna a 2. tesztfázisban lévő készítményével. Ennél egy fokkal előbbre jár a Bristol-Myers Squibb és a Johnson & Johnson által közösen kifejlesztett milvexian klinikai tesztelése. 

 

A verseny tehát adott, a Novartis-Anthos páros az új típusú gyógyszerével azonban alaposan átrendezheti a piacot – ha sikerrel jár. A Novartis részvényárfolyama negyed százalékot emelkedett a bejelentésre, a kurzus az idén 9 százalékkal erősödött.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.