Olaszország üzleti elitjét felzaklatta egy csalás, amely Guido Crosetto olasz védelmi minisztert utánzó mesterséges intelligencia (MI) által generált hangot használt arra, hogy a mágnásoktól milliókat kérjen átutalni tengerentúli bankszámlákra; segítsenek váltságdíjat fizetni a tengerentúlon elrabolt olasz újságírók kiszabadításáért – írja a Financial Times.
A csalás célpontjai Olaszország legbefolyásosabb üzleti bárói voltak, köztük
Sokan közülük persze azonnal gyanút fogtak, de a hírek szerint legalább egy ember kötélnek állt, és átutalt egymillió eurót. A csaló hang arról biztosította, hogy az olasz jegybank később visszatéríti neki a kifizetést, az indok az volt, hogy a minisztérium nem tud közvetlenül utalni.
Eddig három milánói üzletember tett hivatalos feljelentést a városi ügyészségen, köztük egy olyan, aki áldozatul esett a csalásnak.
A csalást az tette viszonylag hihetővé, hogy Meloni kormánya nagy visszhangot kiváltó túszcseréről tárgyalt, amelynek során egy fiatal olasz újságírónőt, Cecilia Salát kiszabadították a hírhedt teheráni Evin börtönből – cserébe Róma visszaadott egy iráni mérnököt, akit az Egyesült Államokban köröztek. A vádak szerint amerikai drón-csúcstechnológiáról szóló dokumentációt adott át az iráni Forradalmi Gárdának.
Crosetto először a múlt héten egy közösségi médiában közzétett bejegyzésében kongatta meg a vészharangot „egy súlyos, folyamatban lévő átverés” miatt, mondván: fel akarja hívni a közvélemény figyelmét, hogy „senki ne kockáztassa, hogy beleesik a csapdába”.
A miniszter elmondta, hogy először azután fedezte fel a csalást, hogy kapcsolatba lépett vele egy ismert vállalkozó, akivel korábban nem találkozott, és aki egy nagy összeget utalt át egy később hamisnak bizonyuló számlára. Crosetto elmondta, hogy később több más vezető vállalkozótól is kapott hívásokat, akiket olyan személyek kerestek meg, akik a munkatársainak adták ki magukat, és a Közel-Keleten tartózkodó olasz újságírók megmentését próbálták megszervezni.
Az Olasz Nemzeti Bank pénteken adott ki figyelmeztetést az ügyben.
A Banca d’Italia semmilyen módon nem áll kapcsolatban egyetlen ilyen megkereséssel sem
– áll a közleményben, amely arra figyelmeztette az embereket, hogy ne válaszoljanak, és jelentsék az ilyen jellegű megkereséseket az illetékes hatóságoknak.
Nem az olasz üzleti elit az első, amelyet hasonló átverésekkel céloztak meg. Egy évtizeddel ezelőtt Franciaországban több mint 150 vállalatvezetőt, államfőt, nagykövetet és vallási vezetőt kerestek meg egy merész csalás során, amikor
egy magát Jean-Yves Le Drian akkori francia védelmi miniszternek kiadó férfi több millió eurót kért szigorúan titkos kormányzati műveletekre, többek között a Szíriában túszul ejtett francia újságírók kiszabadítására.
Bár a legtöbben érezték, hogy valami nincs rendben, a csalóknak mégis sikerült 85 millió dollárt összegyűjteniük, köztük közel 20 millió dollárt a néhai Aga Khantól, a világ muszlimjainak egyik vezetőjétől. A bűnbanda vezetőjét, a francia-izraeli Gilbert Chiklit 2020-ban többrendbeli csalás miatt 11 év börtönbüntetésre ítélték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.