Izgalommal várja Európa és a világ a pénteken kezdődő müncheni biztonsági konferenciát, ahol várhatóan nyilvánosságra kerül Donald Trump amerikai elnök béketerve Ukrajna számára. A felek már jó ideje saját és egymás ütőkártyáit számolgatják, és kedden egy olyan gazdasági hír érkezett, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök pozícióit gyengíti, az őt a tárgyalóasztal mellé tessékelő Trump elnöknek viszont jól jön.
Mióta Oroszország 2022 februárjában lerohanta Ukrajnát, a Kremlre záporoztak a Nyugat szankciói: gazdasági téren kívánták térdre kényszeríteni, mint egykor elődjét, a Szovjetuniót. Az egyre sorjázó szankciós csomagok, Európa gazdasági kettészakítása az Európai Uniónak biztosan hatalmas megpróbáltatást jelentenek, Moszkva azonban sikerrel vezényelte át külkereskedelmét más piacokra.
Az új fejlemény, ami ellen már nehezebb volna védekezni, hogy a hatalmas kínai piacon – ahová az eladások jelentős részét átcsatornázták – történt malőr, amire Putyinnak nincs közvetlen behatása.
Sőt, amiben a vele baráti kapcsolatokat ápoló Hszi Csin-ping kínai elnök sem tudott eddig fordulatot elérni: az ingatlanpiaci felfordulás utórengéseinek következtében meggyengült a kínai fogyasztás.
A negatív kínai hatás decemberre félreismerhetetlenül betoppant az orosz külkereskedelmi statisztikába. Miután már a novemberi számok is csúnyán festettek, a kedden közzétett decemberi adatok szerint
Az adat politikai jelentősége: Oroszországnak az energiaexport hatalmas többlete segített elviselni a háború hatalmas terheit, és ezt a nyugati szankciók ellenére is megoldották. Ahogy közeledik a háború vége, a felek számára a béketárgyalásokon adu, ha a másik nehézségekbe ütközik a háború folytatásában.
Ukrajna számára Trump hatalomra kerülése jelenti a kényszert a béketárgyalásokra, hisz az új elnök nem szán több pénzt és fegyvert a háborúzás támogatására.
A nettó jövedelem visszaesése miatt Oroszországnak aligha kell abbahagynia a háborúzást, de a helyzete romlott, és december óta Washington még újabb szankciókat is kivetett az energiaexportjára. Ugyanakkor felerősíti Trump fő érvét, amellyel az előrenyomulóban lévő oroszokat is a tárgyalóasztalhoz kényszerítené: ha nem tárgyalnak, Amerika képes az eddigieknél is nagyobb szankciós nyomást helyezni Moszkvára.
Ez azért is lehetséges, mert az utóbbi évtizedben az Egyesült Államok maga is a világ egyik legnagyobb energiaexportőrévé lépett elő. Ennek és politikai befolyásának köszönhetően akár az energiaárak globális csökkenését is el tudná érni, miközben az oroszok bevételei – amint a friss statisztika mutatja – már enélkül is érzékenyen visszaestek.
Pénteken a Bayerischer Hof Hotelben kezdetét veszi a háromnapos müncheni biztonsági konferencia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.