Európának „készen kell állnia mindenre”, beleértve a kísérleteket is, hogy „a vámokat fegyverként használják” és „zsarolják” – mondta Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke csütörtökön, az Európai Parlamentben.
A központi bank vezetője egy törvényhozók által feltett kérdésre válaszolva szokatlanul egyenes nyelvezettel fogalmazott az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump politikájának hatásairól. Kiemelte, hogy
mások stratégiája a konszolidációra, gyengítésre, megerősítésre, a gyártás hazatelepítésére, a vámok fegyverként való használatára, zsarolásra … csak még inkább meg kell hogy szilárdítsa eltökéltségünket abban, hogy erősek maradjunk.
Lagarde az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottságának ülésén szólalt fel, mielőtt csatlakozott volna az EU állam- és kormányfőinek találkozójához, amelynek napirendjén az ukrán háború mellett az európai védelem finanszírozása, valamint a vámháború szerepel.
Lagarde szerint az EKB becslései alapján
Hangsúlyozta, hogy a becslések „rendkívüli bizonytalanságnak” vannak kitéve a gyorsan változó helyzet miatt, és figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi akadályok általában visszafogják a gazdasági növekedést. Ugyanakkor hozzátette, hogy az
EU mélyebb gazdasági kapcsolatokkal, más kereskedelmi partnerekkel ellensúlyozhatja az amerikai vámok negatív hatásait.
A központi bank elnöke említést tett az úgynevezett „Mar-a-Lago-egyezmény” körüli pletykákról is, amely állítólag azt célozná, hogy az Egyesült Államok szövetségeseinek együttműködésével leértékeljék a dollárt az amerikai gyártás fellendítése érdekében. Lagarde ezt az elképzelést – amelyet a Trump-adminisztráció hivatalosan soha nem támogatott – „spekulatív, nem beazonosítható megállapodásnak” nevezte, amelynek „nincs valódi alapja”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.