BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lagarde: a nemzetközi bizonytalanság nagyobb mértékben fogja vissza a növekedést, mint eddig vártuk

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Hatalmas a bizonytalanság a világgazdaságban a vámháború kirobbanása nyomán, ezért felelős módon nem lehet előrejelzést adni a várható kamatpályáról sem – emelte ki a monetáris unió vezető jegybankára a kamatdöntést követő beszédében. Christine Lagarde EKB-elnök beszédében a digitális euróról és a német fiskális bazookáról is szót ejtett.

Az előzetes elemzői várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az eurózóna irányadó kamatait az Európai Központi Bank (EKB), hatodik alkalommal enyhítve ezzel a monetáris szigort a kamatvágási dömping tavaly nyári megkezdése óta.

Lagarde, ekb,
Christine Lagarde, az EKB vezetője / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Ismét vágott a kamatokon az EKB

A döntést kifejtő sajtóközleményében az EKB kiemelte: a gazdasági növekedéssel kapcsolatos előrejelzésüket lefelé módosították a monetáris tanács tagjai, az idei évre már csak 0,9 százalékos, jövőre 1,2 százalékos, 2027-re pedig 1,3 százalékos GDP-bővülésre számítanak. A pesszimizmus oka a vártnál alacsonyabban alakuló exportforgalom és a beruházások gyengélkedése, valamint a vámháború okozta bizonytalanság – áll a közleményben.

Az idei évre a monetáris tanács átlagosan 2,3 százalékos inflációval számol, mely jövőre 1,9 százalékra csökkenhet, 2027-ben pedig 2 százalékon alakulhat. Ezek a számok valamivel magasabbak, mint az EKB korábbi várakozásai voltak, elsősorban az energiaárak árdinamikájának köszönhetően. A maginflációs mutató tekintetében 2,2, 2,0 és 1,9 százalékos a várakozás éves átlagot tekintve a következő három esztendőre. A tanács ennek ellenére úgy látja, a 2 százalékos inflációs célt már középtávon elérheti a ráta, mivel a bérnövekedési dinamika lassul, mely az elmúlt időszakban az infláció egyik elsődleges hajtóereje volt.

A friss kamatdöntés után az EKB fontosabb rátái az alábbiak szerint alakulnak:

  • aktív oldali rendelkezésre állás kamata: 2,9 százalék,
  • irányadó refinanszírozási kamatláb: 2,65 százalék,
  • betéti kamatláb: 2,5 százalék.

Christine Lagarde: bármerre nézünk, bizonytalanságot látunk a világban

Az EKB elnöke beszéde során kiemelte, a vámháború és az átfogó gazdasági bizonytalanság okozta félelmek megkérdőjelezik a beruházásokat a térségben, ezek pedig továbbra is visszafogják a gazdasági növekedést. Ezt ugyanakkor az alacsonyabb kamatok és a növekvő bérek támogathatják. A felfutáshoz azonban az is szükséges lenne, hogy az Európai Bizottság ajánlásának megfelelően

a nemzeti kormányok különböző programokon keresztül hatékonyan támogassák a növekedést.

Lagarde elmondta, az EKB kamatcsökkentései folyamatosan, és most már kifejezetten nagy mértékben enyhítették a hitelfelvétel költségeit, a növekedéssel kapcsolatos kockázatok ugyanakkor továbbra is lefelé mutatnak, elsősorban a geopolitikai- és kereskedelmi feszültségek okozta bizonytalanság miatt. A megnövekedett védelmi kiadások ugyanakkor segíthetik a gazdaságot. 

A kamatpálya várható alakulása kapcsán hangsúlyozta, a jelenlegi, több irányból is bizonytalanságokkal övezett környezetben minden egyes kamatdöntést az éppen frissen elérhető adatok alapján hoznak majd meg, és készen állnak arra, hogy minden eszközzel fellépjenek céljaik elérése irányába. A német kormány váratlanul jelentős fiskális kiadásnövelő csomagjával kapcsolatban elmondta, mivel ez egy folyamatban lévő terv, egyelőre nem látszik, pontosan milyen hatása lesz majd a makrogazdasági folyamatokra, így ennek hatását még nem tudták belefoglalni friss monetáris pályájukba.

Közelről követjük majd, milyen hatással lesz a német csomag a gazdaságra, és ennek megfelelően alakítjuk majd kamatpályánkat.

A devizapiaci reakciókból az látszik, a befektetők nem tudják egyértelműen eldönteni, mit jelentenek Lagarde friss kijelentései a kamatkörnyezetre: az euró először 0,2 százalékot erősödött a dollár ellenében, négyhavi csúcsra futva a zöldhasúval szemben, majd a beszéd folytatásával folyamatosan gyengülni kezdett, jelenleg ott jár a kereszt, ahol a beszéd előtt járt. A határidős jegyzések az idei évre 42 bázispontnyi további enyhítést áraznak, szemben a 45 ponttal, amit a beszéd előtt vártak, lényegi változásról így nem beszélhetünk.

Ha az adatok azt mutatják, vágni kell, vágunk, de ha ellentétes jelzést adnak, nem csökkentjük tovább a kamatokat. A jelenlegi környezetben képtelenség felelős kijelentést tenni a kamatpályáról

– emelte ki Lagarde, hozzátéve, hogy a márciusi döntés teljes konszenzus mellett jött létre, egyetlen tanácstag tartózkodása mellett.

Egy, a digitális euróról szóló kérdés kapcsán, melynek amerikai párja, a digitális dollár fejlesztését Trump átmenetileg leállította, Lagarde elmondta, az EKB számára szerinte fontos, hogy a fejlesztés folyamatos maradjon a térségben, és ne álljanak le a projekttel. A fejlesztésen Lagarde szerint egy nagyon erős csapat dolgozik, minden érintett, köztük az EP, a Tanács és az EB bevonásával, hogy az álom egyszer valóra válhasson. 

A saját határidőnk a digitális euró kapcsán októberben húzódik, de csak akkor tudunk terv szerint haladni, ha ebben minden érintett a segítségünkre van.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.